Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA vyhlásily sankce za násilí v Nikaragui

USA
USA
Foto: Pixabay

Washington - Spojené státy dnes odsoudily násilnosti v Nikaragui, za které nese podle Washingtonu odpovědnost prezident Daniel Ortega.

USA rovněž uvalily sankce na skupinu představitelů této středoamerické země, v níž během tří měsíců protivládních protestů zemřelo již přes 300 lidí. Uvedla to mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

"Spojené státy rázně odsuzují pokračující násilí a porušování lidských práv v Nikaragui, jehož se dopouští Ortegův režim v reakci na protesty," uvedl podle agentury Reuters Bílý dům v prohlášení. Ortega a jeho žena Rosario Murillová nesou podle Sandersové "konečnou odpovědnost za provládní milice, které brutálně potlačují vlastní lid".

Terčem sankcí se stala nespecifikovaná skupina nikaragujských představitelů, kteří se přímo podíleli na porušování lidských práv v zemi. Podle agentury AP mezi nimi figuruje jeden z policejních šéfů. Americké úřady jim ani jejich rodinám zakázaly cesty do USA.

Bílý dům dal zároveň najevo podporu nikaragujské církvi, která se pokoušela zprostředkovat dialog mezi vládou a protestujícími, avšak Ortega označil biskupy za pučisty, kteří se podle něho stejně jako demonstranti snaží svrhnout jeho vládu.

Témata:  USA Nikaragua

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.