Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Porušuje Nizozemsko lidská práva? Aktivisté kritizují vězeňské cely pro údajné teroristy

Věznice
Věznice
Foto: Pixabay

Haag - Mezinárodní organizace aktivistů za lidská práva kritizují nizozemskou vládu. Ve vězeňských celách určených pro zadržování osob v souvislosti s terorismem prý panují nehumánní podmínky.

Lidé usvědčení nebo podezřelí v souvislosti s terorismem jsou zadržováni ve dvou nizozemských vězeňských zařízeních se zvýšenou ostrahou v "nehumánních podmínkách", domnívají se nevládní organizace Amnesty International a Open Society Justice Initiative.

Organizace dnes uvedly, že zadržené osoby jsou v Nizozemsku běžně dávány každý den na 19 až 22 hodin na samotky. Ostraha věznic "běžně a často provádí prohlídky zcela svlečených těl", což narušuje lidská práva a důstojnost zadržovaných.

Doutje Lettingaová z nizozemské odbočky Amnesty International dnes řekla, že opatření používaná v nizozemských věznicích "mohou zbytečně izolovat a ponižovat lidi" a porušovat závazky Nizozemska ohledně lidských práv. Nizozemské ministerstvo spravedlnosti zatím na kritiku nereagovalo.

Témata:  Nizozemí věznice AI (Amnesty International)

Související

Aktuálně se děje

12. května 2026 17:07

Vévodkyně Kate má v ruce mocný nástroj. Harryho a Meghan může ponížit tak, jako nikdo jiný

Vztahy uvnitř britské královské rodiny zůstávají i nadále pod drobnohledem médií, přičemž pozornost se nyní soustředí na údajnou rivalitu mezi princeznou Kate a Meghan Markle. Moderátor stanice TalkTV Kevin O’Sullivan přišel s odvážnou předpovědí, podle které by budoucí královna mohla podniknout kroky, které by pro manžele ze Sussexu znamenaly značné ponížení. Podle jeho slov se zdá, že zatímco Harry stojí o usmíření, mezi oběma ženami panuje hluboký rozkol, který trvá již od královské svatby v roce 2018.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy