reklama

Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila v noci kalamitní stav na celém distribučním území, tedy v deseti krajích. Bez proudu měla až 350.000 odběrných míst, ráno o 110.000 méně. Kolem 18:00 zůstávalo bez elektřiny 33.000 domácností. Společnost E.ON, která zásobuje elektřinou zejména jih Čech a Moravy, k 18:00 evidovala 1900 domácností bez proudu. Ráno jich bylo 75.000. Distributor vyhlásil kalamitní stav v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě.

Výpadek elektřiny v noci na dnešek postihl také poštovnu na Sněžce. Na vrcholu nejvyšší české hory měl vítr sílu orkánu. V nárazech foukal rychlostí až 206,6 kilometru v hodině, řekl ČTK Martin Stráník z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Hradci Králové. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině.

V poslední době postihly výpadky elektřiny statisíce lidí například v říjnu 2017, kdy se bez elektřiny ocitlo až půl milionu lidí. Silný vítr si tehdy vyžádal dva životy. Největší výpadky elektřiny způsobené větrem za poslední dekády postihly Česko během orkánů Kyrill (leden 2007) a vichřice Emma (březen 2008), kdy se výpadky sítě na vrcholu kalamity týkaly téměř milionu lidí.

Pojišťovny mají po víkendovém silném větru nahlášeny tisíce škod v odhadovaném objemu desítek milionů korun, vyplývá z ankety ČTK. Nejčastěji jde o zničené střešní krytiny, spadlé stromy na domy, auta a kůlny, spadané ploty a rozbité skleníky. Pojišťovny posílily zákaznická centra a vyslaly pracovníky do terénu.

Škody eviduje také státní podnik Lesy České republiky, jemuž podle prvních odhadů vichřice poničila milion metrů krychlových dřeva. Jde asi o jeden milion stromů. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil, objem zničeného dřeva představuje zhruba osm procent z očekávaných letošních tržeb. Kalamitní dřevo zničené vichřicí zřejmě ještě víc zahltí trh se dřevem, který je ve střední Evropě pod tlakem kvůli kůrovcové kalamitě.

Silný noční vítr dnes přidělal práci i železničářům. Ráno a ještě i kolem poledne vlaky nejezdily na několika hlavních a mnoha lokálních tratích. Problémy hlásily téměř všechny kraje, nejméně omezení bylo podle mluvčí Českých drah Gabriely Novotné na jižní Moravě. Vlaky měly kvůli vichřici problémy například mezi Českými Budějovicemi a Prahou, mezi jižními Čechami a Rakouskem, na trati Pardubice - Havlíčkův Brod, mezi Olomoucí a Krnovem či na trati Karviná - Dětmarovice. Provoz musel být omezen i na vlakovém nádraží v Olomouci, kde se utrhla část střechy a spadla do kolejiště. Zranění ani větší škody nebyly hlášeny.

Před 19:00 už vlaky kvůli následkům větru nejezdily jen na části trati mezi Horní Cerekví a Jindřichovým Hradcem a mezi Táborem a Bechyní, vyplývá z webu Českých drah. U Tábora se má provoz obnovit až v úterý dopoledne, uvedla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

Hasiči od nedělního odpoledne do dnešních 10:00 vyjížděli k více než 3600 zásahům. Většinou odstraňovali spadlé stromy a větve nebo zajišťovali utržené střechy, informovala mluvčí hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Průměrně hasiči vyjíždějí ke 163 technickým zásahům denně.

Nejvíc práce měli ráno a dopoledne hasiči v Moravskoslezském kraji, kam se silný vítr během časných ranních hodin přesunul. Vedle severní Moravy museli nejčastěji do terénu v Ústeckém, Libereckém, Středočeském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Větrná bouře Eberhard zasáhla i další evropské země. Na Slovensku se ocitly bez dodávek elektřiny tisíce odběratelů, počasí zkomplikovalo také provoz vlaků, například na hlavní trati od hranic s Českem ve směru do Bratislavy a také ve Vysokých Tatrách. Se značnými potížemi se potýkala železniční a silniční doprava v Německu. Vyvrácené stromy v kolejištích a přerušené dodávky proudu zastavily vlaky v Severním Porýní-Vestfálsku. Podle televizní stanice WDR se na dálnicích před 8:00 v dopravní špičce tvořily kolony o celkové délce kolem 420 kilometrů.