reklama

"Plnohodnotná evropská armáda je chimérou, pokud o ní budeme příliš mluvit, podkopáváme si větev," řekl Vondra s tím, že pak přijde americký politik a řekne "nás už nepotřebujete".

Nyní podle Vondry potřebuje ČR NATO víc než kdy dřív, a to kvůli výzvám "muslimského radikalismu", "asertivního Ruska" a "vzestupu Číny". Zároveň se USA domnívají, že ve vztahu k Evropě jako klíčový člen aliance prodělávají v rovině obrany i ekonomických vztahů. Podle Vondry je zapotřebí mít na paměti, že USA mají závazky i ve východní Asii či na Blízkém východě, zejména pak v Izraeli.

Bývalý ministr obrany zdůraznil, že je proto důležité, aby ČR dodržovala své finanční závazky k NATO, co se týká výdajů na obranu, i když to nebude jednoduché. Doplnil, že je zapotřebí soustředit se i na mezinárodní obchodní příležitosti.

Česká republika podle Vondry jakožto středně velká nebo menší země "neokouzlí velikostí armády" či "mohutností bank", proto se před 20 lety v úsilí o členství v NATO profilovala hodnotově. Přesto ale princip něco za něco v mezinárodních vztazích hraje velkou roli, doplnil Vondra a zdůraznil nutnost plnit závazek výdajů dvou procent HDP na obranu. Zároveň ale řekl, že chce poděkovat českým vojákům za to, že nasazovali své životy, a tím neplnění finančních závazků z části kompenzovali.

Loading...

7 komentářů (Poslední 13.03. 20:04) Napište svůj názor

reklama