Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejde o nezávislost, ale o to, kdo má kde své lidi. Braňme se, volá Klausův muž

Ladislav Jakl
Ladislav Jakl
Foto: www.ladislavjakl.cz

Praha - Bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl se na stránkách Institutu Václava Klause (IVK) zamýšlí nejen nad kontroverzní reorganizací české policie, ale i nad tím, jaký poprask vyvolal tento plán ve vládní koalici. Podle něj to dokazuje, že nejde o nezávislost instituce, ale o to, kdo má kde své lidi.

Jakl poukazuje, že spor kolem chystané reorganizace některých policejních útvarů vyvolal další kolo vnitrokoaličních šarvátek. „Mnozí politici a novináři předčasně mluví o vládní krizi a objevují se i krkolomné spekulace o hrozbě prezidentské vlády. Horlivý vstup vládních politiků do debaty dává tušit, že v silových složkách dávno nejde o nezávislost, ale o to, kdo kde má 'své lidi'," uvedl ve své úvaze zástupce IVK.

„Prvotní příčinou všech dosavadních konfliktů v koalici je ale její nesourodost, jednotlivá sporná témata jsou spíše jen nahodilými epizodami trvalého poměřování zájmů vládních stran. I proto se míjí s jádrem sporu kolem policejní reorganizace ti, kdo od ní velmi rychle přešli k hypotetickým scénářům pádu vlády a dalších ústavních kroků. Spor je totiž zásadní sám o sobě," myslí si Jakl.

Jako zásadní a naprosto nepřijatelné pak považuje „vpád lobby státních zástupců" do systémové problematiky zcela jiného resortu, než je jejich resort spravedlnosti. „Vrchní prokurátorka v Praze využívá své pozice mediální oblíbenkyně k ostřelování policejního prezidia a ministerstva vnitra, její kolegové z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci se ale rovnou rozhodli pojmout reorganizaci jako možný kriminální čin a jako takový ji hodlají vyšetřovat," připomíná další vývoj v kauze.

Poukazuje třeba na to, že se ne poprvé ocitají mimo svou regionální působnost danou zákonem. Především prý jde ale o to, že státní zástupci chtějí svůj názor na odborný a manažerský krok, který je zcela v působnosti policie a ministra vnitra, prosazovat mocí svého úřadu.

„Jistě, státní zástupci mají neopominutelné místo v jednotlivých trestních kauzách, ve věci systému řízení policie však mohu mít maximálně hlas konzultační a nikoli si zneužíváním svých pravomocí vynucovat uspokojení svých profesních potřeb," udeřil Jakl.

Zdánlivě se podle něj točí kolem jednoho policejního důstojníka, o „kterém kdekdo říká, že se více než své práci věnuje schůzkám s vybranými novináři". „Jádro sporu je ale daleko vážnější: bude nadále místo demokraticky volených vlád neomezeně vládnout kasta nekontrolovatelných státních zástupců? Strhne na sebe i zbytek moci? Nebo lze demokracii ještě ubránit? Braňme ji!" burcuje Jakl, který v té souvislosti mluví o „prokurátorokracii".

Témata:  Ladislav Jakl Policie ČR státní zástupci

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.