reklama

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prozatím odložila uzavření případu možného pochybení pražských vyšetřovatelů, kteří měli vyšetřování okolností cesty Andreje Babiše ml. na Krym na starosti a kteří věc před dvěma lety smetli ze stolu. Původně měla GIBS případ uzavřít do půlky května, rozhodnutí se ale posouvá na červen nebo červenec, upozornil server irozhlas.cz.

Vyšetřovatelé se nemohou pohnout z místa kvůli tomu, že se Švýcarska, jehož je Babiš mladší oficiálně občanem, nepřišla odpověď na žádost o právní spolupráci - požádali o ni přitom už před několika měsíci. Už na konci loňského roku se právník Petr Topinka, který Babiše ml. zastupuje, pro server už na konci minulého roku uvedl., že jej a jeho klienta švýcarská policie dosud nekontaktovala. Od té doby se téměř nic nezměnilo.

Státní zástupce Ondřej Šťastný nicméně nechtěl říct, zda se případ zadrhl právě na tom, že inspekce potřebuje také výpověď přímo Babiše mladšího. „Rozebírat jednotlivé úkony trestního řízení nemůžeme,“ doplnil s tím, že je potřeba provést další úkony, což se standardní situace. „Časový předpoklad je červen nebo červenec,“ dodal.

Čeští vyšetřovatelé nemají od švýcarských úřadů žádnou zpětnou vazbu na svou žádost o právní spolupráci. „Žádný posun není, čekáme na postup švýcarské strany. Podali jsme žádost o právní pomoc v podobě výslechu dotčené osoby a čekáme, až úkony, o které jsme žádali, budou ze strany Švýcarska realizovány,“ popsal pro iRozhlas.cz dozorující státní zástupce Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Roli může hrát i zdravotní stav Babiše juniora. Premiér už dříve prohlásil, že jeho syn trpí schizofrenií. Advokát Topinka už loni řekl, že jeho klient je v ambulantní péči nemocnice ve švýcarské Ženevě. „Že by byl úplně bezmocný, to není. Ale má vážné problémy,“ upřesnil pro server iRozhlas.cz Topinka.

reklama