reklama

Nejdůrazněji zareagoval Senát ČR a jeho zahraniční výbor, který přijal prohlášení v němž odmítá návrh ruského poslance Dumy Jurije Sinělščikova, který je dlouhodobě zastáncem tehdejší okupace Československa.

"Výbor jednomyslně odsoudil pokusy Ruské federace legalizovat okupaci ‘68 a vyzývá ústavní činitele ke společnému postupu," píše na svém twitteru senátor Pavel Fischer, který rovněž upozornil na přesné znění textu usnesení zahraničního výboru.

V případě přijeti právní úpravy ruskou Dumou senátní výbor upozorňuje, "že by šlo o vážné porušení Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci mezi Českou republikou a Ruskou federací z roku 1993."

Na mezinárodní smlouvu z roku 1993 upozornil i komunistický poslanec Jiří Dolejš. "Platná česko-ruská mezistátní smlouva mluví o "nepřípustném použití síly proti Československu v roce 1968 a dalším neospravedlnitelném setrváním sovětských vojsk na československém území,“ upozornil na sociálních sítích poslanec s tím a připomněl, že návrh zákona byl již v ruském zastupitelském sboru Sinělščikovem předložen.

Proti návrhu ruského poslance se vyjádřil i prezident Miloš zeman, který má velmi dobré vztahy se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a pozve si na projednání věci ruského velvyslance.

K rozhovorům s ruskou stranou vybízí i senátní prohlášení, "avšak jedině za podmínky, že ruská strana nepřipustí zpochybňování principů mezinárodního práva a Smlouvy o přátelství a spolupráci mezi Ruskou federací a Českou republikou z roku 1993."

Loading...

2 komentáře (Poslední 05.06. 20:11) Napište svůj názor

reklama