Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se zbavit Babiše? Česko zasáhne největší protest od roku 1989!

Jak se zbavit Babiše? Česko zasáhne největší protest od roku 1989!
Jak se zbavit Babiše? Česko zasáhne největší protest od roku 1989!
Foto: Facebook

Možná největší demonstrace od revolučního roku 1989 se dnes uskuteční na pražské Letné.

Vyvrcholit by zde měla série protestů za nezávislost justice a lepší vládu, kterou pořádá spolek Milion chvilek. Program akce a řečníky organizátoři tají, očekávají účast až 350.000 lidí. Na shromáždění budou dohlížet desítky policistů, antikonfliktní tým, dobrovolníci Českého červeného kříže (ČČK) i koordinátor a krizový manažer záchranné služby.

Impulzem demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, byla demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a výběr jeho nástupkyně Marie Benešové (za ANO). Kněžínek svůj úmysl odejít z vlády oznámil den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Mezi obviněnými je i premiér Andrej Babiš (ANO), který případ označuje za politickou kauzu. Požadavky demonstrantů se postupně zaměřily na celou vládu a demisi premiéra.

Demonstrace na Letné by mohla být největší od roku 1989. Dosud drží zřejmě prvenství protest z dubna 2012, který na Václavském náměstí pořádala Českomoravská konfederace odborových svazů a dvě desítky organizací a iniciativ s cílem zastavit reformy vlády Petra Nečase (ODS). Podle organizátorů se jí zúčastnilo až 150.000 lidí, policie jejich počet odhadla asi na 90.000.

Na minulý protest proti Benešové a Babišovi na Václavském náměstí podle pořadatelů dorazilo 120.000 lidí. Demonstrací, které se konaly 25. a 26. listopadu 1989, týden po potlačení studentského průvodu na Národní třídě, se zúčastnilo na 800.000, resp. 500.000 lidí.

Kvůli předpokládanému velkému náporu lidí v MHD posílí některé linky pražský Dopravní podnik. „V době od 14 do 17 hodin a od 18 do 20 hodin bude posílen provoz metra na lince A v úseku Dejvická – Želivského. Ostatní linky budou posilovány podle okamžité poptávky,“ uvedla mluvčí DP Aneta Řehková. Upozornila, že v případě velkého náporu cestujících v některých stanicích metra mohou být tyto dočasně uzavírány a vlaky tudy budou pouze projíždět.

Policie zase upozorňuje motoristy, že ulice Milady Horákové může být operativně uzavírána pro automobily kvůli velkému počtu chodců. „Pokud by se tak stalo, a toto opatření bychom museli realizovat, prosíme řidiče, aby respektovali pokynů policistů,“ dodal Hulan.

Témata:  demonstrace proti Babišovi (23. června 2019) Andrej Babiš Praha

Související

Aktuálně se děje

24. července 2026 18:41

24. července 2026 11:24

Chystá se další zásadní změna ve vzdělávání. Tentokrát se dotkne mateřských škol

Ministerstvo školství přichází s plánem na výrazné prodloužení doby, kterou by nejmladší generace měla povinně strávit v mateřských školách. Šéf rezortu Robert Plaga navrhuje, aby se současná jednoroční povinnost zdvojnásobila na dva roky. Hlavním cílem tohoto opatření je poskytnout včasnou podporu dětem, které pocházejí ze sociálně znevýhodněného nebo méně podnětného rodinného prostředí, a zvýšit tak jejich šance na úspěšné zvládnutí pozdější školní výuky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy