reklama

SPD v usnesení jako součást koordinovaných příprav zmínila senátní návrh ústavní žaloby na Zemana, který koncem července obdrželi poslanci. Pokud dolní komora o návrhu nerozhodne do tří měsíců, takzvaně spadne pod stůl. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) ale míní, že bude vůle návrh žaloby projednat. V takovém případě je nepravděpodobné, že návrh uspěje.

Podle SPD je zřejmé, že koaliční ČSSD bude usilovat o rozbití vlády s ANO pod vhodnou záminkou a ve vhodný čas. "Termín 30. výročí sametové revoluce se přímo nabízí k politické eskalaci podobných záměrů. Zcela zřejmě se počítá s tím, že bude možné vyvinout účinný tlak na premiéra Babiše prostřednictvím elit EU," tvrdí SPD zřejmě s odkazem na audity Evropské komise posuzující Babišův střet zájmů.

Hnutí očekává koordinované akce, ze kterých podezírá vedle ČSSD také "politické neziskové" organizace a část stran tzv. Demokratického bloku, který vytvořili poslanci ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN při ustavování orgánů současné Sněmovny. "Hnutí SPD bude rozhodně bránit politickou pozici prezidenta Zemana, kterého jsme vždy podporovali i přes určité názorové rozdíly," uvedla SPD.

reklama