Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize v Chanově: Budou Romové bydlet v kontejnerech? Most chce získat peníze z EU

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Most chce získat evropské peníze na změnu bydlení obyvatel sídliště Chanov. Vznikne expertní skupina složená ze zástupců města a Agentury pro sociální začleňování. Radnice by ráda vytvořila v Chanově takzvané modulové bydlení.

Expertní skupina se zaměří na zpracování dlouhodobé strategie a vytvoří takzvaný tematický akční plán zacílený na zlepšení podmínek bydlení obyvatel Chanova. "Tento dokument by se měl po nabytí platnosti stát dalším dokumentem města, který otevře možnost k čerpání evropských zdrojů," uvedl primátor města Mostu Jan Paparega (ProMOST).

Agentura se chce podle ředitele Davida Beňáka zaměřit na podporu zlepšení kvality bydlení, vzdělání a řešení předluženosti. "V dlouhodobém horizontu jako vhodné řešení vidíme postupný útlum sídliště a ubytování místních v bytech standardní kvality v nesegregované lokalitě," uvedl Beňák.

"Chci také zdůraznit, že do řešení situace na sídlišti by měli být ve všech fázích zapojeni místní obyvatelé, bez jejichž spolupráce není úspěšná změna možná," řekl. Na sídlišti žijí převážně Romové.

Modulové bydlení chce město představit obyvatelům sídliště na informativní schůzce. Proti tomuto typu bydlení, které připomíná kontejnerové domy ve Vsetíně, doposud vystupovalo opoziční hnutí Piráti a Zelení pro Most.

Sídliště Chanov vzniklo na konci 80. let. Obyvatelé několik domů zničili a město některé budovy už před lety dalo zbourat, další bourá postupně. V roce 2016 padly k zemi třípatrový a sedmipatrový dům.

S Agenturou pro sociální začleňování uzavřelo město memorandum o spolupráci v roce 2016. Po schválení Strategického plánu sociálního začleňování začalo město čerpat evropské peníze na různé projekty.

Náměstkyně primátora Markéta Stará (ProMOST) uvedla, že za peníze z evropských dotací se posílila sociální práce ve vyloučených lokalitách, byla spuštěna řada služeb pro rodiny s dětmi, zvýšila se kapacita poraden na řešení dluhů nebo se postavil azylový dům pro rodiny s dětmi. Vyčerpalo se přes 133 milionů korun.

Témata:  romové Most bydlení

Související

Aktuálně se děje

29. dubna 2026 5:00

Předpověď počasí na první květnový prodloužený víkend

Nadcházející prodloužený víkend slibuje převážně jasnou až polojasnou oblohu a postupný nárůst teplot, které v neděli vyšplhají až na letních 26 stupňů Celsia. Zatímco páteční ráno mohou na mnoha místech ještě potrápit přízemní mrazíky, které představují riziko pro kvetoucí vegetaci, zbytek volna bude ve znamení slunečného počasí. Srážky se během prodlouženého víkendu téměř neobjeví, pouze v neděli se na západě republiky může vyskytnout oblačnost s ojedinělými přeháňkami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Andrej Babiš

Babiš poprvé zamířil mimo EU. Pro Česko se snaží zajistit ropu či plyn

Premiér Andrej Babiš (ANO) je na první zahraniční cestě mimo EU, konkrétně na pětidenní pracovní cestě po centrální Asii a Jižním Kavkazu. S prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem jednal mimo jiné o dodávkách ropy a zemního plynu do Česka. Společně s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (ANO) se zúčastnil obchodního fóra, kterého se zúčastnilo téměř 130 zástupců firem z obou zemí. Premiéra na cestě doprovází podnikatelská delegace čítající 50 podnikatelů.