Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Postoj mladých Čechů k Romům se zlepšil, rozdíly v přístupu k nim trvají

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Mladí Češi Romům stále neměří stejným metrem jako Čechům, jejich postoj vůči nim se však proti minulosti zlepšil. Respondenti také méně věří mýtům o menšinám a jsou odmítavější vůči rasistickému humoru. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median.

K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014. Zástupci Medianu, Agentury pro sociální začleňování a HateFree Culture dnes výsledky představili na tiskové konferenci v Praze.

Průzkum zjišťoval postoje zhruba dvou tisíc lidí. Hlavní cílovou skupinou byli lidé ve věku 15 - 30 let, výzkumníci sledovali také skupinu v rozmezí 21 - 36 let, která sloužila pro porovnání se staršími daty. Nynější výzkum zahrnoval více menšin.

Martina Veverková z agentury Median uvedla, že za nejproblematičtější lidé označili soužití s Romy a muslimy. V případě Romů vidí soužití jako problematické 86 procent respondentů, o pět procent méně než dříve. U muslimů je to 47 procent lidí, i tady je pokles pět procent proti roku 2014. Stejný počet lidí ve výzkumech označil jako problémové soužití s bezdomovci - jde o 59 procent respondentů. Nejpozitivněji naopak lidé hodnotí kontakty s důchodci, Židy a Vietnamci.

Veverková dodala, že nejvyšší sociální distanci respondenti cítí vůči Romům a muslimům, nejnižší v případě Židů, gayů, leseb a Vietnamců. Analytička upozornila na to, že si dvě třetiny respondentů myslí, že život Romů je komplikovaný, stejná část mladých lidí ale zároveň míní, že toho tato menšina začala "požadovat příliš".

Veverková také řekla, že čím mladší člověk, tím větší je šance, že bude mít tolerantní postoje a respekt k lidským právům. "S věkem tyto postoje maličko ustupují," podotkla. Pozitivní postoj k lidským právům má 71 procent lidí ve věku 15 - 30 let a 64 procent ze starší věkové skupiny. Veverková podotkla, že i ve srovnání obou výzkumů je patrný posun k větší toleranci.

Důležitou částí výzkumu bylo pokládání experimentálních otázek. Šlo například o testování pronájmu bytu rodině, která má více členů, než pro kolik je rozloha bytu určena. V případě česky znějícího jména by vyšlo zájemci vstříc 73 procent mladých respondentů, u romsky znějícího jména to bylo 45 procent lidí mezi 15 až 30 lety a 37 procent lidí mezi 21 až 36 lety.

Mezi obdobími výrazně klesla tolerance vůči rasistickému humoru. Podle průzkumu také minimálně o desetinu ubylo lidí, kteří věří některým mýtům o Romech.

Podle manažera kampaně HateFree Culture Lukáše Houdka výzkum ukázal, že diskriminace Romů přetrvává. "Výzkum není jen o tom, že lidé sami deklarují, jaký mají k někomu vztah, což může někdy se tam projektovat to, jak člověk chce vypadat. Tady jsme skutečně testovali předsudky v praxi," uvedl. Zároveň ale konstatoval, že proti dřívějšku došlo k pozitivnímu posunu.

HateFree Culture je kampaň, kterou realizuje Agentura pro sociální začleňování. Letošní průzkum byl proveden mezi 2. až 14. červencem pomocí on-line dotazování.

Témata:  romové

Související

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy