Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situace na Ukrajině je špatná, říká generál Pavel. Bude muset zakročit NATO?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel dnes vystoupil na přednášce v pražském Karolinu. Při té příležitosti mluvil třeba o situaci na Ukrajině. Zároveň řekl, že NATO bude pokračovat v podpoře Ukrajiny formou dodávky nesmrtícího vojenského materiálu, výcvikem ozbrojených sil a finanční podporou.

Vývoj bezpečnostní situace na východě Ukrajiny je spíše negativní a počet porušení dohody o zastavení palby roste. Zvyšuje se i vážnost incidentů, myslí si Pavel. Vyřešit by to podle něj mohlo vytváření většího tlaku na obě strany konfliktu k mírovému řešení a intenzivní politická a diplomatická aktivita k naplnění dohod z Minsku. Vojenskou intervenci však vyloučil, protože by vyvolala mnohem více špatného než dobrého.

Dohoda z Minsku, ve které se zúčastněné strany domluvily na míru na východě Ukrajiny, byla podle něj vytvářena pod „určitým tlakem času i okolností", a rozhodně tedy není dokonalá. Postrádá v ní ale časovou posloupnost jednotlivých domluvených kroků.

Ruská strana podle něj argumentuje tím, že opatření vyžadovaná po ní musí proběhnout až poté, „co proukrajinská strana udělá 'A', tak zase proukrajinská strana tvrdí totéž o ruské straně". Obě strany tak podle něj čekají na krok té druhé a vzájemně se obviňují, že jsou překážkou naplnění dohod.

Nebude tak podle něj zřejmě jiné cesty než vyvolat následné jednání minské skupiny a posílit dohody a pozici pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Společně s politickým a ekonomickým tlakem by se tak měl vytvářet prostor pro naplnění dohody.

Témata:  Petr Pavel Ukrajinská krize NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

2. února 2026 21:55

Ceny české filmové kritiky budou předávat slavní sportovci

Dominik Hašek, Vavřinec Hradilek, Roman Šebrle, ale i třeba filmová atletka Judit Pecháček nebo filmový krasobruslař Josef Trojan. Ti všichni se v sobotu 7. února sejdou v pražském prostoru ARCHA+, aby se ohlédli za filmovým rokem 2025 a v rámci sportovně laděného ceremoniálu předali ocenění na 16. Cenách české filmové kritiky. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Boris Šťastný

Ministr Šťastný vyzval veřejnost: Choďte po schodech. Nabízí cedule zdarma

Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný dnes v budově Poslanecké sněmovny zahájil novou osvětovou kampaň zaměřenou na podporu zdravého životního stylu. Iniciativa nese název „Zdraví je drahé, schody jsou zdarma“ a jejím cílem je motivovat občany k častějšímu zařazení přirozeného pohybu do jejich všedních dnů. Ministra při představení projektu podpořili také předseda dolní komory Tomio Okamura, její první místopředseda Patrik Nacher a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.