Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katolický kněz Halík píše Britům kvůli brexitu. K čemu lid vyzývá?

Tomáš Halík
Tomáš Halík
Foto: www.wikipedia.org

Londýn/Praha - Český katolický kněz a teolog Tomáš Halík v otevřeném dopise vyzývá Brity, aby v referendu o budoucnosti své země odolali pokušení zradit Evropu.

Halík na nezávislém katolickém zpravodajském portálu ICN uznává, že Evropská unie má své nedostatky, ty ale chápe jako příležitost a výzvu k obnově evropského bloku.

"Neochvějná jednota Evropy nikdy nebyla důležitější než dnes. Dvě temné mocnosti vedou intenzivní propagandistickou válku proti Evropě s cílem oslabit její jednotu a podkopat Evropskou unii," napsal Halík s odkazem na Rusko a teroristické hnutí Islámský stát.

Na úvod svého dopisu se teolog vyznává ze své lásky k Británii a její kultuře. Zároveň připomíná, že generace jeho rodičů má stále na paměti rozhodnutí Británie i Francie, když na mnichovské konferenci v roce 1938 převážily jejich vlastní zájmy a hlasy volající po izolacionismu.

Mnozí obyvatelé Československa se poté, co Západ odmítl pomoci republice proti nacistickému Německu, ze zoufalství přiklonili k Sovětskému svazu.

"Zvoní zvoní zrady zvon zrady zvon," připomněl Halík báseň Zpěv úzkosti, kterou František Halas napsal v reakci na to, že Londýn s Paříží ponechaly Prahu svému osudu.

Témata:  Tomáš Halík Brexit Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

24. března 2026 5:00

Počasí o víkendu: Ochladí se, místy i zaprší

Březnové počasí v České republice nadále potvrzuje svou pověst proměnlivého období. Podle nejnovějších dat ČHMÚ.cz nás čeká víkend ve znamení velké oblačnosti a teplot, které se budou držet v poměrně úzkém rozmezí. Jaro se sice hlásí o slovo, ale zimní doplňky ještě rozhodně neschovávejte, zejména pokud se chystáte do vyšších poloh.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy