Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi učinili zásadní objev: Zjistili, proč se rodí více holčiček

Děti
Děti
Foto: Pixabay

Praha - Mezinárodní tým vedený Jaroslavem Flegrem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zveřejnil zajímavou studii. Vyplývá z ní, že čím více je v různých zemích žen nakažených toxoplazmózou, tím více se v dané oblasti rodí holčiček.

Výsledky jejich studie, která sledovala data z 94 zemí v Evropě, Africe, Asii a Americe, publikoval britský časopis Parasitology.

V Česku podle autorů studie toxoplazmóza postihuje asi třetinu obyvatelstva. Vliv onemocnění na poměr pohlaví v potomstvu popsali čeští vědci u lidí i u experimentálně nakažených hlodavců již před deseti lety. Až současný tým ale zjistil, jak důležitou roli tento faktor hraje. Z externích vlivů na poměr pohlaví narozených dětí byly důležitější jen preference synů a počet dětí v rodině.

Autoři studie za nejpravděpodobnější vysvětlení považují takzvaný Trivers-Willardův efekt, tedy převahu dcer v potomstvu žen a obecně samiček v horším zdravotním stavu nebo horším socioekonomickém postavení.

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění člověka a zvířat způsobené prvokem Toxoplasma gondii, které u zdravých lidí nemá žádné nebo jen malé příznaky. Je nebezpečná pro lidi s poruchami imunity a těhotné v prvním a druhém trimestru. Bývá spojována především s kočkami. Člověk se může nakazit neumytým ovocem nebo zeleninou z kontaminované půdy nebo nedostatečně tepelně upraveným masem.

Témata:  ženy děti nemoc

Aktuálně se děje

6. srpna 2026 21:58

5. srpna 2026 20:31

ČSSZ mění oznámení důchodů. Senioři by měli zpozornět

Česká správa sociálního zabezpečení vydala nové instrukce k valorizačním oznámením pro rok 2027, které se týkají podmínek doručování informací o nové výši důchodů. Důchodci by si měli včas ověřit, jak se jich změněná pravidla dotknou, protože papírové dopisy už nejsou samozřejmostí jako dřív.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy