Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko má on-line databázi nalezených věcí, využívá ji už 30 institucí

Práce s PC, ilustrační fotografie
Práce s PC, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Praha - V Česku zahajuje provoz bezplatná on-line databáze nalezených věcí. Služeb portálu eztraty.cz nyní využívá 30 subjektů a institucí.

Podle odhadu společnosti se v Česku ročně ztratí asi 120.000 věcí, k majitelům se jich vrátí zpět méně než desetina. Nová služba má ambici podíl zvýšit. "Evidovaných nálezů je tam v tuto chvíli už kolem dvou a půl tisíc, což je docela úspěch, systém běží zhruba čtvrt roku. A samozřejmě pořád přibývají další partneři," uvedl mluvčí projektu Ondřej Šrámek.

Všechna partnerská místa podle něj mají registraci i vedení a správu profilu zdarma. Zdarma je i vyhledávání. Zpoplatněné jsou tzv. vrátilky. Základem je speciální kód, který se nalepí na věc ve formě malého štítku a díky němu je pak dohledání majitele jednoduché. Štítek lze nalepit téměř na vše - brýle, hodinky, mobil, flash disk či deštník. Z kódu ale nelze poznat jméno ani adresu majitele. Portál nabízí také placenou službu "Bezpečné vracení klíčů".

Databáze má dvě části. První obsahuje informace a fotografie nálezů vložených do databáze nálezci nebo obecním úřadem. Druhou část tvoří databáze věcí, které si jejich majitelé chrání proti ztracení pomocí štítků.

Myšlenka založit centrální databázi nalezených věcí vznikla tak, že jeden ze zakladatelů při jízdě na motorce ztratil klíče. Protože jejich hledání bylo komplikované, rozhodl se vymyslet systém, díky kterému by bylo jejich nalezení jednoduší.

Témata:  internet počítače

Související

Aktuálně se děje

7. prosince 2025 18:16

Léčebný psilocybin bude legální. Lékaři budou moci předepisovat látky z lysohlávek

Pacienti trpící depresí by mohli již od ledna příštího roku získat přístup k experimentální terapii, která využívá psilocybin. Tato látka, obsažená v psychoaktivních houbách lysohlávkách, bude sloužit jako alternativa v případech, kdy standardní léčba selhává. Využití psilocybinu by se mělo týkat například jedinců, kteří nereagují na klasické antidepresivní léky, a také pacientů s onkologickým onemocněním.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Oto Klempíř

OBRAZEM: Kulturou posedlý Klempíř a ministr sportu Šťastný. Pavel přijal další kandidáty

Rozhovory s možnými členy příští vlády za Motoristy končí konzultace prezidenta Petra Pavla s kandidáty na ministry. Na Pražský hrad v pondělí dorazili pravděpodobný ministr kultury Oto Klempíř a poslanec Boris Šťastný, jenž má vést nově zřízené ministerstvo sportu, prevence a zdraví. Dostavit se původně měl i Filip Turek, který se ze zdravotních důvodů omluvil.