Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senátoři navrhli 27 osob na státní vyznamenání, mezi nominovanými je i Eva Filipi

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Praha - Celkem 27 osobností dnes navrhli senátoři na státní vyznamenání. Seznam dostane na stůl prezident Miloš Zeman. Ocenění by mohla dostat velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi nebo Evžen Plocek, zastánce obrodného procesu v komunistické straně během událostí pražského jara, který se v dubnu 1969 upálil v Jihlavě. 

Prezident návrhům Senátu, Sněmovny a vlády může, ale taky nemusí vyhovět. Nejvyšší státní vyznamenání jsou udělována zpravidla o říjnovém státním svátku.

Plocek je označován po Janu Palachovi a Janu Zajícovi za třetí živou pochodeň na protest proti proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a nastupující normalizaci.

Filipi je jednou z nejzkušenějších a nejrespektovanějších diplomatek. Nominován je také etnograf a cestovatel Miloslav Stingl, mezinárodně uznávaný znalec domorodých kultur. Mezi jeho nejvýznamnější počiny jsou řazeny výzkumné pobyty mezi národy a kmeny indiánů, Polynésanů, Eskymáků a Papuánců.

Z vědců byli kromě opětovných nominací imunoložky Blanky Říhové nebo Jiřího Bártka z Ústavu molekulární a translační medicíny navrženi vedoucí Centra kardiovaskulární prevence Renata Cífková, historik Antonín Klimek nebo ředitel Masarykova onkologického ústavu a šéf senátního zdravotnického výboru Jan Žaloudík.

Šanci na ocenění mají i odborářský předák z mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Jaroslav Povšík, zakladatel občanského sdružení Život 90 Jan Lorman, bývalí trenéři Ivo Mrázek a Miroslav Kváč či scénograf Jindřich Goetz. Mezi řadou navržených odbojářů či válečných veteránů je člen prvního i druhého odboje, vězeň komunistického režimu a letecký maršál RAF Karel Janoušek.

Sněmovna už dřív nabídla Zemanovi na vyznamenání 34 lidí. Původně jich mělo být 35, nominace se vzdal astrofyzik Jiří Grygar. Původní předběžný seznam senátorů zahrnoval také politika Petra Pitharta, bývalý disident se ale nominace vzdal.

Témata:  Senát Parlamentu České republiky státní vyznamenání

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy