Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Varování MZV stále platí. Měli byste se vyhnout hlavně Istanbulu a Ankaře

Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - V Černínském paláci se dnes sešla pracovní skupina, která zhodnotila aktuální vývoj v Turecku a dospěla k závěru, že situace v zemi se stabilizovala. Jednání se kromě konzulárních a bezpečnostních pracovníků MZV zúčastnili také zástupci zpravodajských služeb.

Na základě jednání pracovní skupiny zůstává v platnosti stávající cestovní doporučení pro cesty do Turecka. MZV zároveň doporučuje českým občanům, aby se registrovali do systému DROZD.

Podle doporučení, na němž se v sobotu shodl krizový štáb pod vedením ministra Lubomíra Zaorálka (ČSSD), jsou nebezpečné cesty do Istanbulu, Ankary a jihovýchodní části Turecka. "Čechy, kteří se chystají na dovolenou, stále nabádáme k obezřetnosti. To znamená, aby se zdržovali v hotelových resortech a vyhýbali se místům, jako jsou tržiště, velké kulturní a sportovní akce," uvedla mluvčí ministerstva Irena Valentová. Varování platí také pro cesty do větších měst.

V tureckých letoviscích panuje klid a české MZV v tuto chvíli neplánuje evakuaci českých turistů ze země. Situaci v Turecku MZV i nadále pečlivě sleduje a vyhodnocuje. Pracovní skupina k Turecku by se opět sešla v případě potřeby.

Nouzové telefonní linky na velvyslanectví v Ankaře a na generálním konzulátu v Istanbulu zůstávají českým občanům i nadále k dispozici:

Nouzová linka Velvyslanectví ČR v Ankaře: 0090 532 375 13 87Nouzová linka Generálního konzulátu ČR v Istanbulu: 0090 533 257 3880

"Češi se na ně můžou neustále obracet," uvedla. "S tím, jak se situace stabilizuje, ubývá také hovorů. Od spuštění linek jsme jich zaznamenali přibližně 500," řekla Valentová. Většina dotazů se týkala provozu letišť, který byl kvůli nepřehledné situaci omezen.

Mluvčí pražského letiště Václava Havla Marika Janoušková dnes ČTK potvrdila, že letecké spojení mezi Prahou a Istanbulem funguje podle letového řádu, a to od sobotního večera. Podle webu ruzyňského letiště už dnes jedno letadlo mířící z Istanbulu do Prahy přistálo, plánovány jsou ještě tři přílety a tři odlety do Istanbulu. Časně ráno odletělo také letadlo společnosti Travel Servis do přímořského Bodrumu.

Témata:  Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Turecko vojenský převrat v Turecku

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí: Do kdy vydrží extrémní vedra? O víkendu se počasí u moudří, příští týden se opět vrátí

Česko čeká v následujících dnech vlna extrémních letních veder, které vyvrcholí na konci týdne, kdy teploty na mnoha místech překročí tropickou hranici a přiblíží se až k hranici 40 stupňů Celsia. Horké počasí doprovodí jen ojedinělé lokální přeháňky a bouřky, přičemž přechodné mírné ochlazení dorazí až během soboty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy