Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novela o změnách v advokacii přináší různé reakce. Ministerstva se hádají

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Praha - Poslanecká novela, která přináší změny ve zkouškách advokátů, se setkala s různými reakcemi ministerstev. Spravedlnost s normou souhlasí, je ale proti zrušení maximální desetitisícové hranice poplatku za vykonání advokátní zkoušky. Vnitro je k předloze ještě kritičtější.

Novelu předložila skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a ODS z ústavně-právního výboru s cílem zkvalitnit výběr advokátů. Advokátské zkoušce má předcházet písemný test k ověření teoretických znalostí. K samotné zkoušce by byli zájemci připuštěni jen v případě jeho úspěšného složení. Stanovení výše poplatku za složení zkoušky chtějí svěřit předpisu České advokátní komory.

Ministerstvo spravedlnosti se proti tomu postavilo. Podle něj by poplatek měl být zakotven v zákoně.

Poslanci rovněž chtějí, aby advokát směl školit nejvýše tři koncipienty. V určitých případech by ale nemusel mít za sebou tříletou praxi, pokud by předtím působil například jako soudce. Podle ministerstva spravedlnosti by tím ovšem mohla být zvýhodněna určitá skupina školitelů.

Ministerstvo vnitra má za to, že omezení počtu koncipientů u jednoho advokáta nebude mít na zvýšení kvality jejich přípravy vliv. Je naopak proti zavádění podmínky tříleté praxe pro školící advokáty. "U začínajícího advokáta je náplň činnosti více různorodá a lépe koncipienta připraví na vlastní výkon advokacie," uvedlo vnitro.

Témata:  Ministerstvo spravedlnosti ČR Ministerstvo vnitra České republiky justice

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 9:07

Další soud mezi Hanychovou a Soukupem. Tentokrát nejde o Rozárku

Agáta Hanychová a Jaromír Soukup se nerozešli zrovna v dobrém, proto ostatně vedou spor ohledně péče o společnou dceru Rozárku. V červenci se ale otevřela u soudu další kauza. Možná by ale nemusela mít dlouhého trvání. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.