reklama

Ministři podle předběžného stanoviska v pondělí poukážou na rozpočtové dopady úpravy. Kabinet také vyjádří obavy, že schválení novely by mohlo vést k návrhům na růst i jiných dávek nemocenského pojištění. O předloze TOP 09, za níž stojí místopředsedkyně strany Markéta Adamová, rozhodnou zákonodárci.

Vyšší mateřskou by měly podle novely zákona o nemocenském pojištění ženy s příjmy zhruba nad 28 tisíc korun měsíčně. Nynější výrazné krácení peněžitého příspěvku v těchto případech považují předkladatelé za nespravedlivé, omezení chtějí odstranit. Ženy pracující na vyšších postech jsou v tuto chvíli podle TOP 09 demotivovány při zakládání rodiny.

Návrh TOP 09 taky nepředpokládá úpravu rodičovského příspěvku, jak ji kabinet připravuje, podotknou ministři. Pokud by obě novely platily současně, příspěvek by mohl podle materiálu pro vládu činit až 57.000 korun měsíčně. Protože jeho celková výše představuje 220.000 korun, doba pobírání rodičovského příspěvku by se mohla významně zkrátit.

Vláda upozorní na to, že změna by přinesla další dlouhodobou zátěž pro veřejné finance, to však kvůli snaze snížit schodek rozpočtu není žádoucí. Navíc prý není zaručeno, že se nebude jednat o vyšší částku, než deklarovaných 832 milionů korun ročně.

reklama