reklama

Štěch se domnívá, že lidí ze starší generace obecně patří k finančně zajištěným, ale řada z nich přišla o společenský vliv. A proto se mohou domnívat že v éře socialismu bylo lépe. Místopředseda Senátu to uvedl v Interview ČT24 v reakci na výsledky průzkumu, podle kterého než třetina respondentů starších 40 let uvedla, že za socialismu bylo lépe.

„Starší lidé, kteří prožili kus života v nějaké době, už neumí, nebo spíše nemají tolik šancí využít všechny nové příležitosti, které se dnes naskytují. Začít podnikat v padesáti, šedesáti letech je složité,“ myslí si Štěch. „Když je někomu dvacet, dvacet pět let a má patřičné předpoklady a vzdělání, tak proč by nezkusil podnikat,“ pokračoval.

Přiznal ale také, že on sám nepatří k těm, kteří prožívají nostalgii po éře komunismu. Rok 1989 a následný vývoj sice hodnotí pozitivně, jedním dechem ale dodává, že se udály chyby, které způsobily, že nebyly využity všechny příležitosti.

Češi podle průzkumu v dobrém vzpomínají především na sociální jistoty i pracovní povinnost a domnívají se také, že lidé byli slušnější. Štěch ale zdůraznil, že v dnešní době už nemusí nikdo nikoho uplácet, aby si mohl koupit cement či jiné potřebné věci. A kdo chce pracovat, má různé možnosti.

Více než čtvrtina Čechů starších 40 let v průzkumu odpověděla, že revoluce na jejich život neměla vliv, zhruba šestina respondentů se domnívá, že jejich život změnila k horšímu. Častěji takový názor mají lidé s nižším vzděláním (24 procent) než osoby se středoškolským (13 procent) a vysokoškolským (devět procent) vzděláním. Polovina lidí také uvedla, že jejich životní úroveň se po revoluci zlepšila.

Loading...

11 komentářů (Poslední 11.11. 13:54) Napište svůj názor

reklama