reklama

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se na denním nárůstu nových případů podílí také plošné antigenní testování veřejnosti, které začalo 16. prosince. U antigenního testování dosahuje pozitivita pěti procent, což je podle Duškových údajů v průměru přes 1000 pozitivně testovaných denně. U PCR testů, na které chodí spíše lidé se žádankou od lékaře a samoplátci, je to podle Duška asi 30 procent.

V uplynulém týdnu začal výrazně růst počet nových případů koronaviru, zatímco minulou středu jich bylo 8252, poslední předvánoční den to bylo o zhruba tři čtvrtiny více. Roste také počet PCR testů, zatímco ve středu 16. prosince jich bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví 32.487, o týden později jich laboratoře provedly 37.178. Ještě 9. prosince se denní počet testů pohyboval těsně nad hranicí 25.000.

Ministerstvo zveřejňuje také podíly pozitivních testů očištěné od těch opakovaných, v tomto případě bývá procento vyšší. Rekord má 4. listopad, a to s 38,38 procenta pozitivních poprvé testovaných lidí. V posledních dnech jsou ovšem tyto údaje prakticky totožné.

reklama