Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ANO by aktuálně vyhrálo volby, má 33 procent a voliče bere i koalici

Hnutí ANO
Hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Volby do Poslanecké sněmovny by aktuálně vyhrálo opoziční hnutí ANO s více než 33 procenty hlasů a značným náskokem před druhou koalicí Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Přes 10 procent by se ještě dostali vládní Piráti. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Kantar.

Model zveřejnil v neděli po poledni pořad Otázky Václava Moravce. Do Sněmovny by se dostala ještě hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se ziskem 8 procent a Starostové a nezávislí (STAN) se ziskem 6 procent hlasů.

Aktuální preference politických stran: volební model s koalicí SPOLU agentury

— OtázkyVáclavaMoravce (@OtazkyVM)

Průzkum s jednotlivými stranami ukazuje, že ze stran sdružených v koalici Spolu by poslance měli pouze občanští demokraté. Podpora lidovců dosahuje jen 4 procent, u TOP 09 je ještě o půl procenta nižší. Kolem podobných hodnot se pohybuje i KSČM a Sociální demokracie.

ČT24 připomněla, že ANO zaznamenalo oproti předchozímu šetření nárůst o tři procentní body. Podle autorů průzkumu se v květnu potvrdil a dále prohloubil trend přelivu voličů mezi vládním a opozičním táborem.

"Zhruba dvě třetiny nově příchozích voličů ANO jsou od stran vládní koalice, zejména od ODS. Mezi důvody je dobře patrná obecná jednotící linie, a to velká nespokojenost s prací vlády, neplnění vládního programu nebo špatná komunikace. Zbylá třetina nových voličů ANO se přesunula převážně od SPD," uvedli autoři.

Témata:  hnutí ANO volby průzkumy

Související

Aktuálně se děje

26. června 2026 10:44

MS ve fotbale a konec. Patrik Schick oznámil, že nebude pokračovat v reprezentaci

České zápasy na mistrovství světa byly těmi posledními, které náš nejlepší útočník Patrik Schick odehrál v dresu národního týmu. Schick ve čtvrtek oznámil, že jeho reprezentační kariéra již nebude pokračovat. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zásilkovna představila novinku. V praxi ji uvede od července

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.