reklama

Zatímco ANO vede v modelu Medianu s velkým náskokem před ostatními stranami, na dalších příčkách už velké rozdíly v podílech hlasů nejsou. Druhá ODS by jich získala 13 procent a třetí Piráti jen o jeden procentní bod méně. ČSSD a komunisté by získali shodně 7,5 procenta hlasů.

Do Sněmovny by se dostaly ještě SPD se šesti procenty, STAN a TOP 09 shodně s 5,5 procenta a lidovci s pěti procenty. Pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do dolní komory Parlamentu by skončili Trikolóra se třemi procenty a Zelení s 1,5 procenta. K volbám by přišlo 64,5 procenta lidí. Při posledních sněmovních volbách v říjnu roku 2017 dosáhla volební účast zhruba 61 procent.

Oproti průzkumu z letošního ledna se podíly hlasů pro jednotlivé strany výrazněji nezměnily. Ani ve srovnání s průzkumem z loňského března se příliš neliší. Meziročně si podle agentury Median pohoršila třeba SPD, která loni v březnu dosáhla výsledku 8,5 procenta. Polepšila si naopak třeba TOP 09, která minulý rok měla jen čtyři procenta.

Pořadí i podíly hlasů pro strany jsou v aktuálním průzkumu Medianu podobné jako v březnových průzkumech Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a agentury STEM. Ve všech vede se značným náskokem ANO. Všechny zmíněné průzkumy se ale zcela, nebo zčásti konaly ještě před začátkem řady mimořádných opatření vlády ANO a ČSSD kvůli šíření koronaviru.

První případy nákazy se v Česku objevily 1. března a 12. března byl vyhlášen nouzový stav. Vláda následně zavedla například zákazy vstupů do některých obchodů a zařízení, volného pohybu a cestování do ciziny.

Průzkum Medianu se konal od 29. února do 26. března. Zúčastnilo se ho 1019 obyvatel České republiky starších 18 let.

reklama