Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ANO by volila téměř třetina lidí. Do Sněmovny by se dostalo šest subjektů

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, volila by ho téměř třetina lidí. Do dolní komory parlamentu by se dostalo šest politických stran, vyplývá z průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

ANO by podle aktuálního průzkumu podpořilo 32,9 procenta voličů, podle výzkumníků jde převážně o občany bez maturitního vzdělání a lidi starší 60 let. Vysokoškolsky vzdělaní lidé preferují spíše strany vládní koalice.

Z těch se v modelu nejlépe umístila ODS, která posílila o tři procentní body na 14,5 procenta. Dvouciferného výsledku, konkrétně 10,5 procenta, by dosáhli také Piráti. Čtvrtá by skončila opoziční SPD s podporou 9,3 procenta. Do Sněmovny by se dostali také Starostové (6,6 %) a TOP 09 (5,2 %).

Z mimoparlamentních stran si nejlépe vedou komunisté, které by volilo 4,5 procenta voličů, a sociální demokraté, které by podpořilo 3,6 procenta respondentů. Obě strany si stojí lépe než vládní KDU-ČSL, jejíž podpora klesla na 3,1 procenta.

V Česku se naposledy konaly volby do Poslanecké sněmovny před dvěma lety. Vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se ziskem 27,79 procenta před druhým ANO, které obdrželo 27,12 procenta hlasů.

Témata:  volby průzkumy

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.