reklama

"Hnutí ANO se i v dubnovém modelu drží na nadprůměrných hodnotách, za což bezpochyby vděčí tomu, že většina populace stále hodnotí práci vlády v posledních týdnech a měsících jako solidní," komentoval čísla analytik Kantar CZ Pavel Ranocha. V březnu by ANO volilo o půl procentního bodu lidí víc než v dubnu.

Piráti si na 16 procent polepšili z březnových 13,5 procenta, podpora ODS klesla na 11,5 procenta ze 14 procent v březnu. Vzrostl by zisk SPD na sedm procent z březnových 5,5 procenta a TOP 09 o procentní bod na 6,5 procenta.

Druhou vládní stranu ČSSD by v dubnu volilo 5,5 procenta lidí, o půl procentního bodu méně než v březnu. Podle Ranochy sociální demokracie dosahovala větších preferencí zejména ve druhé polovině března, kdy byl v pozitivním kontextu vidět její předseda a ministr vnitra Jan Hamáček nebo ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. "Tehdy ty hodnoty byly až někde kolem osmi procent, ale jakmile se v dubnu začala lepšit epidemiologická situace, preference sociální demokracie začaly zase padat zpátky těsně nad pětiprocentní hranici," dodal analytik.

Shodných 5,5 procenta voličů by si vybralo hnutí STAN a komunisty, obě uskupení zůstala na březnových hodnotách. Lidovci se čtyřmi procenty ztratili proti březnu půl procentního bodu. Na 2,5 procenta byla v dubnu nezměněna podpora hnutí Trikolóra.

Průzkumu mezi 14. a 30. dubnem se zúčastnilo víc než 900 lidí. Statistická chyba se pohybuje mezi 1,1 u menších a 3,1 procenta u větších stran.

reklama