Koncesionářský televizní poplatek pravděpodobně od začátku roku 2025 stoupne o 25 korun na 160 korun měsíčně, zatímco rozhlasový poplatek vzroste o deset korun na 55 korun měsíčně. Tento návrh vychází z plánované velké mediální novely, na které se dohodla vládní koalice.

Návrh také počítá s rozšířením okruhu poplatníků. Nově budou televizní a rozhlasový poplatek platit ti, kteří mají jakékoli zařízení umožňující příjem veřejnoprávních médií, včetně mobilních telefonů nebo počítačů. Hospodaření České televize a Českého rozhlasu bude také nově podléhat kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu.

Díky těmto změnám se očekává nárůst příjmů České televize o 1,4 miliardy korun, což znamená celkové výnosy z poplatků ve výši 7,1 miliardy korun, po odečtení příjmů z končící výjimky platby DPH. U Českého rozhlasu se příjem zvýší o 600 milionů korun, což znamená celkové příjmy ve výši 2,6 miliardy korun.

Pokorná Jermanová dnes uvedla, že koalice změny oznámila bez konzultace s opozičními stranami a že nárůst poplatků představuje další zatížení domácností. Tvrdí také, že většina občanů odmítá poplatky platit, protože veřejnoprávní média nesledují.

"Až se vrátíme do vlády, zrušíme koncesionářské poplatky a najdeme jiné způsoby financování Českého rozhlasu a České televize, třeba prostřednictvím státního rozpočtu," řekla s tím, že případnému zrušení by předcházela debata.