reklama

V sobotu do Česka dorazilo 19.200 dávek vakcíny od AstraZeneky, uskladněny byly ve skladu Avenieru. Ministerstvo zdravotnictví o víkendu na twitteru uvedlo, že očkovací látky budou rozvezeny do Středočeského a Královéhradeckého kraje a na Vysočinu. Na dotaz ČTK dnes doplnilo, že vakcínu dostanou nemocnice v Kolíně, Hradci Králové a Jihlavě.

"Distribuce do krajů začala skutečně až dnes, a to s ohledem na jednotlivá očkovací místa, kam bude vakcína dodána. Ne všechna očkovací místa totiž očkují i o víkendu, zároveň všechna disponují zásobami očkovací látky od společnosti Pfizer," napsala ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Dnešní začátek distribuce tak podle mluvčí nezpůsobí zpomalení očkování v očkovacích místech.

Nesrsta ČTK napsal, že rozvoz začal i přes komplikace v dopravě. Sníh a ledovka totiž dnes komplikovaly dopravu v celé zemi, problémy byly i na dálnicích, některé silnice blokovaly uvízlé kamiony. Avenier bude distribuovat i další dodávku, která do Česka dorazí v příštích dnech. "Je to smluvně nastaveno a jsme připraveni ve čtvrtek naskladnit a následně dle pokynů ministerstva zdravotnictví distribuovat i další dodávku od společnosti AstraZeneca," uvedl Nesrsta.

Česko má od firmy AstraZeneca objednány tři miliony dávek vakcíny. Tento měsíc by mohla firma dovézt přes 170.000 dávek. AstraZeneca má být díky svému jednoduššímu skladování určena i k očkování praktickými lékaři v ordinacích nebo u jejich pacientů doma. Podává se ve dvou dávkách do svalu v horní části paže, a to s odstupem čtyř až 12 týdnů.

V ČR už zdravotníci očkují dvěma vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech a od Moderny. Očkovací látku stále dostávají především zdravotníci, lidé starší 80 let a lidé v domovech pro seniory. K nedělnímu večeru podali zdravotníci podle dat ministerstva zdravotnictví téměř 350.000 dávek, přes 93.000 lidí dostalo i potřebnou druhou dávku.

reklama