Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Posilující dávka vakcíny AstraZeneca chrání proti omikronu, uvedla společnost

Vakcína, ilustrační foto.
Vakcína, ilustrační foto.
Foto: Pixabay

Společnost AstraZeneca dnes oznámila, že třetí posilující dávka její vakcíny proti nemoci covid-19 významně zvyšuje hladinu protilátek vůči nakažlivější variantě koronaviru omikron. S odvoláním na prohlášení farmaceutické firmy o tom informovala agentura AFP.

"Hladiny neutralizačních protilátek proti variantě omikron byly po třetí dávce vakcíny Vaxzevria v podstatě podobné hladinám dosaženým po dvou dávkách proti variantě delta," uvedla společnost. "Hladiny pozorované po třetí dávce byly vyšší než hladiny protilátek zjištěné u osob, které se dříve nemocí nakazily a přirozeně se z ní zotavily," informovala AstraZeneca. Studii provedli výzkumníci z Oxfordské univerzity, kteří se podíleli na vývoji vakcíny Vaxzevria.

Preparát společnosti AstraZeneca se v Británii ani v České republice nepoužívá pro podávání třetích posilujících dávek. Zdravotníci v obou zemích a dalších západních státech přeočkovávají mRNA vakcínami od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. AstraZeneca v současné době směřuje převážně do mezinárodního očkovacího programu COVAX, který vakcíny daruje chudším zemím.

"Je velmi povzbudivé vidět, že současná vakcína má potenciál chránit proti omikronu po třetí posilovací dávce," uvedl jeden z výzkumníků Oxfordské univerzity John Bell.

Několik nedávných studií u lidí očkovaných vakcínami Pfizer/BioNTech a Moderna zaznamenalo pokles protilátek proti omikronu. Jejich hladina byla ještě nižší u očkovaných vakcínou AstraZeneca či čínským preparátem Sinovac.

Společnosti Pfizer/BioNTech a Moderna oznámily, že posilovací dávka jejich vakcín výrazně zvyšuje ochranu proti viru. Neexistuje však dostatek údajů o tom, jak dlouho tato ochrana trvá.

Podle ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hanse Klugeho se nakažlivější varianta omikron "stává nebo již stala dominantní v několika zemích včetně Dánska, Portugalska a Spojeného království". Šéf evropské sekce WHO nicméně dodal, že jen posilující dávky nepostačí k tomu, aby se svět vymanil z pandemie covidu-19.

Ze studie londýnské univerzity Imperial College vyplynulo, že u lidí nakažených variantou omikron je o 40 procent nižší pravděpodobnost, že budou muset být hospitalizováni, než u nákazy variantou delta.

AstraZeneca dnes také oznámila, že její přípravek označovaný jako AZD7442 nebo Evusheld je účinný i proti variantě omikron. Směs protilátek je možné podat nenakaženým lidem místo očkování proti covidu-19.

Témata:  očkování AstraZeneca

Související

Aktuálně se děje

10:12

Český lev oznámil jméno moderátora příštího ročníku filmových cen

Český lev už připravuje další ročník filmových cen, který bude zase něčím jiný. Například bude večerem provázet nový moderátor. Organizátoři už v prosinci oznámili, kdo to bude. Nejspíš budete překvapeni, protože nejde o některou z osvědčených moderátorských tváří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Syrské opoziční jednotky v Aleppu

Den po dni: Jak dokázali povstalci ovládnout Sýrii za pouhý týden?

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.