Expremiér podle svého vyjádření při setkání také ocenil, že se první zasedání Evropského politického společenství (EPC), jehož iniciátorem byl právě Macron, uskutečnilo ve čtvrtek na Pražském hradě. "V současnosti je to (Macron) nejdůležitější evropský politik, který na jaře tohoto roku přišel s nápadem na uspořádání setkání Evropského politického společenství, a je skvělé, že se ta iniciativa hned na úvod uskutečnila v Praze," uvedl Babiš po setkání s prezidentem Francie. Doplnil, že ranní setkání zprostředkoval lucemburský premiér Xavier Bettel.

Macron inicioval vznik EPC letos v květnu a na jeho čtvrtečním zasedání na Pražském hradě se sešly čtyři desítky evropských státníků ze zemí EU i mimo sedmadvacítku. Tématem jejich hovorů byla válka na Ukrajině, migrace, energetika nebo ekonomická situace světadílu. Současný český premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti několikrát zdůraznil, že nová platforma, která zahrnula vedle členských států Evropské unie také například země západního Balkánu, Británii, Ukrajinu či Turecko, nemá nahrazovat stávající formy evropské spolupráce. Podle Fialy se summit uskutečnil v kritický okamžik pro kontinent, kdy je kvůli ruské agresi na Ukrajině ohrožena stabilita a bezpečnost Evropy.

Dnes v Praze o další pomoci Ukrajině a řešení cen energií jednají na neformální schůzce prezidenti a premiéři evropské sedmadvacítky. Podle Fialy se unie musí domluvit na krocích ke snížení cen energií, například na zastropování ceny plynu využívaného k výrobě elektřiny. Šéf diplomacie EU Josep Borrell žádá hlavní města EU o brzké schválení další společné platby za zbraně pro Ukrajinu.

reklama