reklama

Žádný nový termín návštěvy dosluhující předseda vlády nedostal. Také kandidát na premiéra v příštím kabinetu a předseda ODS Petr Fiala dnes ČTK sdělil, že termín nemá a že předpokládá, že ho dostane, jakmile to bude možné. Oba dříve hovořili o tom, že jsou domluveni na schůzce s prezidentem poté, až bude přeložen z jednotky intenzivní péče na běžné lůžko.

ÚVN od středy zpřísnila pravidla pro návštěvy pacientů. Do odvolání jsou zakázané návštěvy osob hospitalizovaných na akutních odděleních. Důvodem je podle nemocnice zhoršující se epidemická situace v zemi související s výskytem covidu-19 a dalších respiračních onemocnění. Dnes byl Zeman přeložen na standardní lůžko rehabilitačního oddělení. Nemocnice zatím na dotaz ČTK, zda se zákaz týká i tohoto oddělení, neodpověděla.

Podle ÚVN léčba, zejména komplexní nutriční podpora, vedla ke zlepšení prezidentova klinického stavu, proto se mohl přesunout na standardní pokoj. Důvodem hospitalizace byly podle nemocnice komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění, k nimž vedl zhoršený příjem potravy a tekutin.

Kvůli prezidentovu vážnému zdravotnímu stavu začali zákonodárci uvažovat o dočasném převodu pravomocí hlavy státu na předsedu Sněmovny a premiéra. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes novinářům ve Vilniusu řekl, že považuje za logické počkat, zda bude Zeman schopen převzít demisi vlády. Pokud ne, bylo by podle něj nutné se opět nemocnice zeptat na zdravotní stav.

ÚVN v minulých dnech oznámila vznik multioborového konzilia, které posoudí Zemanův zdravotní stav. Jeho složení zveřejnit nechce. Členství potvrdil končící rektor Univerzity Karlovy a lékař Tomáš Zima, z informací ČTK a serverů Seznam Zprávy a iDNES.cz také vyplývá, že dalšími členy budou chirurg Pavel Pafko a fyzioterapeut Pavel Kolář. Konzilium se poprvé sejde v pátek.

reklama