Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš uctil výročí 17. listopadu na Národní brzy ráno kvůli možným demonstrantům

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ještě za tmy, zhruba dnes kolem 6:00, přišel premiér Andrej Babiš (ANO) s ministry Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou uctít výročí 17. listopadu k památníku Sametové revoluce na pražské Národní třídě. Uvedla to dnes Česká televize. Premiér na Národní položil věnec. Brzký příchod odůvodnil tím, že dostal varování, že po něm lidé chtějí házet vejce.

"Nám řekla ochranka, že na nás budou házet vajíčka, tak proto jsme přišli brzo," řekl Babiš České televizi. U památníku jsou od rána demonstranti, podle ČT volali různá hesla na předsedu vlády i ráno, když přišel. Pietní místo ale hlídají policisté a k výrazným incidentům nedošlo, uvedla ČT.

Protestující mají například transparent s nápisem "Kytky od estébáků a ruskočínských kolaborantů sem opravdu nepatří! Tak snad už je to letos naposled!"

Na místo od rána přicházejí i další politici, po 8:00 položil k památníku věnec také zástupce Kanceláře prezidenta republiky. Přihlížející na něj křičeli: Ruský šváb.

Prezident Miloš Zeman je kvůli onemocnění v Ústřední vojenské nemocnici. Odpoledne jej tam má navštívit předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala. Měl by mu přinést seznam kandidátů na ministry.

Česko si dnes připomíná 32 let od událostí, které vedly k pádu komunismu, a 82 let od uzavření vysokých škol nacisty. Na rozdíl od loňska, kdy se kvůli šíření koronaviru konaly akce převážně on-line, budou letos akce navzdory horšící se epidemii zpět na náměstích a v ulicích. Připomínku historických okamžiků doplní debaty a demonstrace týkající se aktuálních témat, jako jsou občanská práva a opatření proti epidemii covidu-19. Na Národní dorazí během dne i další politici.

Témata:  Andrej Babiš 17. listopadu 1989

Související

Aktuálně se děje

12:13

Asadův pád zasadil těžkou ránu Rusku

Pád režimu Bašára Asada je nejen historickým zlomem pro Sýrii, ale také vážnou ranou prestiži Ruska. Po téměř desetiletí právě ruská vojenská síla držela syrského prezidenta u moci, ale během několika dramatických dní se situace zcela obrátila. Damašek padl, Asad byl sesazen a podle zpráv odletěl do Moskvy, kde mu bylo uděleno azyl na „humanitárních základech“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy