reklama

Řekl to na dnešní tiskové konferenci v O2 aréně. Znovu otevírat se tam velkokapacitní očkovací centrum podle něj zatím nebude. Další v plánu je od 13. prosince v Obchodním domě Kotva, v Praze to bude již osmdesáté očkovací centrum.

"Čeká nás velká výzva naočkovat třetí dávkou 1,534 milionu občanů," řekl dnes Babiš. Kapacity očkování by se podle něj měly dál navyšovat na úroveň z června letošního roku. Podle plukovníka Petra Šnajdárka, který je členem centrálního řídícího týmu, je současná kapacita v očkovacích centrech 110.000 dávek bez praktických lékařů nebo mobilních týmů. Celkově je center v celé zemí 449.

V Praze jich je prozatím 79, devět provozují státní nemocnice. "Nejdříve prověříme celkové kapacity, které máme v Praze. Domníváme se, že je ještě velký prostor z hlediska kapacit. Mohou mít delší otevírací dobu, očkovat o víkendu, což některá nedělají," dodal.

Očkovací centrum v O2 aréně provozovala od května do září Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), bylo tam podáno 660.000 dávek. Její mluvčí Jitka Zinke však ČTK minulý týden sdělila, že nemocnice kvůli péči o pacienty s covidem-19 nemá dostatečné personální kapacity na to, aby se organizace očkovacího centra znovu ujala.

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku vyzvala v úterý dobrovolníky z řad lékařů i ostatních, aby se do očkování zapojili. Jeden z jejích autorů, stomatolog Radek Mounajjed, dnes na tiskové konferenci řekl, že se jich dosud přihlásilo 1016, z nichž 621 jsou lékaři a 57 pediatři. Hlásí se buď k pomoci v očkovacích centrech nebo nabízejí vyhrazený čas ve svých ordinacích, dodal.

Dosud zdravotníci podali zhruba 13,69 milionu dávek. Dokončené očkování má 6,39 milionu lidí, posilující dávku dostalo přes milion lidí.