"Myslím, že to máme řešit, až když pan prezident bude na řadě a bude ten, který má přijmout demisi stávající vlády a pověřit pana předsedu Fialu sestavením nové. Ten čas ještě nenastal," řekl Babiš. Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) od neděle 10. října, podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) před týdnem na základě informací z ÚVN oznámil, že Zeman nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu je navíc krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech, dodal.

Politici proto začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu Sněmovny podle článku 66 ústavy. Obě parlamentní komory si ještě před případným rozhodnutím vyžádají další zprávu od nemocnice. V pátek večer ÚVN oznámila, že se díky léčbě Zemanův stav v předchozích dvou dnech mírně zlepšil.

Hospitalizovaného prezidenta dnes dopoledne navštívil veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Podle něj prezident v tuto chvíli není nikterak omezen ve svých právech, v přijímání návštěv a v komunikaci s nimi. V pátek Zemana navštívil jeho předchůdce v prezidentské funkci Václav Klaus.

Babiš nechtěl návštěvy komentovat a řekl, že na ni také čeká. Se Zavoralem se dohodl, že tak bude moci učinit, až bude prezident přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní pokoj.

Podle serveru Blesk.cz uvedl prezidentův poradce a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, že byl zrušen ceremoniál k předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Hrad ČTK informaci nepotvrdil, ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš zatím nemá jinou informaci, než kterou zveřejnil minulý týden prezidentův kancléř Vratislav Mynář, a to, že ceremoniál bude odložen na pozdější termín, pokud Zeman nerozhodne jinak. Ani Babiš nemá nové informace, uvedl na dotaz ČTK.