Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bartošek a Farský se shodli na potřebě zvýšit daně u alkoholu, cigaret a hazardu

Jan Bartošek
Jan Bartošek
Foto: Jakub Hněvkovský / INCORP images

Ke snížení schodku rozpočtu bude potřeba upravit DPH či daně z příjmu fyzických a právnických osob. Zvýšit je nutné zejména takzvanou daň z neřesti, tedy zdanění alkoholu, cigaret a hazardu. V pořadu Partie televize Prima CNN News to dnes řekli místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) a místopředseda STAN Jan Farský. Opatření se však podle nich nesmí dotknout nízkopříjmových skupin.

"Úspor vidíme společně s daňovými výjimkami za 40 miliard korun," uvedl Farský. Dalších 20 miliard je podle něj možné získat zvýšením daně z příjmů právnických osob o dvě procenta, 50 miliard úpravami daně z příjmu fyzických osob a 40 miliard úpravami DPH.

Podle Bartoška není ještě diskuse o podobě daní uzavřená. Vláda podle něj může hledat úspory například tím, že zamezí zneužívání dávek nebo zvýší daně u alkoholu, cigaret a hazardu. Další oblastí je úprava daní. "Bavme se o nějakém daňovém mixu, který bychom připravili. Může to být v oblasti DPH, může to být v oblasti, řekněme, daní z příjmů fyzických osob, daní z příjmů právnických osob," uvedl. Oba politici se shodli na tom, že bylo velkou chybou zrušit superhrubou mzdu.

Místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová z opozičního ANO prohlásila, že její hnutí v žádném případě nepodpoří zvyšování DPH. Například ale se zvednutím takzvané daně z neřesti souhlasí. Podle poslance Jaroslava Foldyny (SPD) je pak třeba neposílat už zbraně na Ukrajinu či odstoupit od unijní Zelené dohody (Green Deal).

Strukturální deficit, tedy výsledek hospodaření státu po očištění o vliv hospodářského cyklu, byl loni podle ministerstva financí 2,6 procenta HDP. Celkový schodek rozpočtu 360,4 miliardy korun odpovídal 3,6 procenta HDP. Letos plánuje stát hospodařit se schodkem 295 miliard korun.

Témata:  Jan Bartošek Jan Farský daně

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy