reklama

Bartošovi gratuloval i premiér Petr Fiala (ODS), který věří, že jejich dosavadní dobrá spolupráce bude pokračovat. Bartošovo vítězství přivítali také další předsedové stran vládní koalice, předsedkyně koaliční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

"Jsem ráda, že uspěl kandidát, který zná rozdíl mezi demokratickou a nedemokratickou levicí," uvedla na twitteru Pekarová Adamová. Na dotaz ČTK uvedla, že Bartošovo znovuzvolení je dobrá zpráva pro stabilitu nové vlády, a tudíž i dobrou zprávou pro občany. Je rovněž ráda, že v pirátské straně zvítězila rozumná cesta kontinuity. "Jsem rád, že Piráti budou mít pracovitého, schopného předsedu, který umí nejen hájit dobře jejich program, ale také je schopen hledat kompromis ve prospěch této země. Ivana si lidsky vážím a těším se na pokračování naší spolupráce," sdělil ČTK předseda lidovců Jurečka.

Bartoš dnes obhájil své předsednické místo, když obdržel 662 hlasů od 948 straníků. Ve druhém kole porazil senátora Lukáše Wagenknechta.

"Vím, že to nebylo jednoduché, ale Ivan má teď silný mandát pro působení ve vládě a za to jsem moc rád," napsal Rakušan. Bartošovi pogratulovala i místopředsedkyně Starostů a místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová. "Před ním a před celou vládou, které je místopředsedou, je spousta práce," uvedla na sociálních sítích.

Přes sociální sítě oslovila Bartoše i dosavadní místopředsedkyně strany Olga Richterová, která svůj post už neobhajuje. "Zvolili jsme si předsedu Pirátů a s ním i pokračování liberálního, středového směřování naší strany. Zvolili jsme si dříče, člověka 'svobodomyslné sebekázně'. Drž se, Ivane, ráda budu dál nápomocná Tobě i předsednictvu tak, jak bude třeba," uvedla místopředsedkyně Sněmovny Richterová.

Bartošovi blahopřál i bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "V loňském roce jste utrpěl hořkou porážku, což je nezbytná zkušenost pro dospělou politiku a budoucí úspěchy. K jejich dosažení Vám přeji hodně sil," napsal na twitteru. Piráti měli až do loňských sněmovních voleb 22 poslanců. Po volbách jsou ve Sněmovně jen čtyři.

"Panu předsedovi Bartošovi gratulujeme, jelikož spolu s ním zvítězila u Pirátů ideologie centralistického Bruselu spojená s omezováním občanských svobod - a je dobře, že u Pirátů mají v tomto čitelného předsedu, a je správně, že ten, kdo zavlekl Piráty nad propast, má odvahu jít spolu s nimi ke dnu," sdělil ČTK předseda hnutí SPD Tomilo Okamura.