Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. V přístích týdnech očekávají analytici další zlevnění nafty a zdražení benzinu.

Benzin je nyní o 5,21 koruny na litru levnější než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili téměř o 11 korun na litru více. V cenách paliv se loni na jaře výrazně projevovaly obavy z dopadů ruské invaze na Ukrajinu.

V krátkodobém horizontu analytici očekávají pokračování dosavadního trendu vývoje cen benzinu i nafty. "I když cenové změny by měly být nižší ve srovnání s minulým týdnem. Cena nafty by se mohla snížit okolo deseti haléřů na litr, naopak cena benzinu by se podle modelu mohla zvýšit o přibližně deset až 20 haléřů," odhadl analytik XTB Jiří Tyleček.

Podle analytiků lze v delším období očekávat zdražení benzinu a stagnaci či růst cen nafty. Na cenách by se totiž měla podepsat rostoucí cena ropy. "Jelikož tržní reakce na cenu ropy přichází s určitým zpožděním, je v příštích týdnech opětovný růst ceny nafty pravděpodobný," řekl Jaroslav Ton, šéf společnosti 4Trans.

Na ceny nafty má podle analytiků pozitivní vliv teplá zima a silná koruna vůči euru. "Teplé počasí dlouhodobě snižuje její využívání na topné účely," řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Podle něj se do cen promítá i množství zásob. "Zatímco nafty bylo do Evropské unie před únorovým embargem na ruské pohonné hmoty dovezeno obrovské množství, tak na benzin se trochu pozapomnělo. I rafinerie se soustředily spíše na produkci nafty, které je tak nyní více než dost," podotkl Lajsek.

Nejlevnější benzin natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 37,21 Kč. Nafta je nejlevnější v Jihočeském kraji, litr tam prodávají průměrně za 33,58 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 38,68 Kč. Nafta se tam tankuje za 36,80 Kč za litr.

reklama