Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

BIS odhalila proruskou skupinu, vláda rozšířila sankční seznam

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vláda se ve středu rozhodla uvalit sankce na trojici subjektů z proruské sítě, která se pokoušela rozvíjet vlivovou operaci se závažným dopadem na bezpečnost Česka a Evropské unie. Skupina působila i v Evropském parlamentu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se ukazuje, že Rusko se dlouhodobě pokouší ovlivňovat demokratické procesy v Evropě.

Vláda rozhodla o zařazení dvou fyzických a jedné právnické osoby na vnitrostátní sankční seznam. Konkrétně se jedná o Viktora Volodymyrovyče Medvedčuka, Artema Pavloviče Marčevského a společnost Voice of Europe, s. r. o.

"Tímto krokem jsme se rozhodli zasáhnout proruskou síť, která se na našem území pokoušela rozvíjet vlivovou operaci, která by měla závažný dopad na bezpečnost České republiky a Evropské unie. Cílem působení této vlivové skupiny bylo vykonávat na území Evropské unie akce a činnosti proti územní celistvosti, svrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny," uvedl Fiala s tím, že počínání skupiny je velmi podrobně a pečlivě zdokumentováno Bezpečnostní a informační službou (BIS).

Podle premiéra se ukazuje, že Ruská federace se dlouhodobě pokouší ovlivňovat demokratické procesy v Evropě. "My musíme udělat vše pro to, abychom tomu zabránili," napsal na sociální síti X.

Kontrarozvědka na stejné sociální síti sdělila, že vláda zařadila trojici subjektů na vnitrostátní sankční seznam na základě informací získaných právě Bezpečnostní informační službou.

"Podařilo se nám odhalit a zmapovat aktivity vlivové sítě financované z Ruska a působící na území České republiky. Akce BIS odhalila, jakým způsobem Rusko vlivově působí na území států Evropské unie a jak se snaží ovlivňovat politické procesy v našich zemích," dodala BIS.

Témata:  vláda ČR Petr Fiala (ODS) BIS sankce Rusko

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 9:50

O osudu unesených rukojmích rozhodne příměří, tvrdí Hamás

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy