reklama

"Máme zcela čisté svědomí, že jsme postupovali tak, jak to jen bylo možné," řekl poslancům Vojtěch. Poukázal na to, že v červnu zahájí kontrolu nákupu pomůcek Nejvyšší kontrolní úřad. Vytvoření sněmovní vyšetřovací komise by proto podle něj bylo "duplicitní a nesmyslné".

V Česku se koronavirem nakazilo 186 lékařů, 407 zdravotních sester a 342 ostatních zdravotnických pracovníků, vyplývá z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) k 20. květnu. V zaměstnání onemocnělo 32 lékařů, 142 sester a 103 ostatních pracovníků. Podle ústavu je v Česku přibližně 50.000 lékařů včetně zubařů a 80.000 zdravotních sester.

Ministerstvo si podle Vojtěcha nechalo udělat analýzu cen a z ní vyplynulo, že ministerstvo zdravotnictví bylo při nákupech pod průměrnou nákupní cenou na tehdejším trhu. Například respirátory kupovalo levněji než jiné instituce. Podle Vojtěcha ministerstvo koupilo celkem 70 milionů protiepidemických prostředků.

Sněmovní schůze by měla vést spíše k zajištění dostatečných zásob ochranných prostředků včetně plicních ventilátorů, uvedl ministr. Zásoby na počátku roku byly nedostatečné, 15 let se neměnily.

Ministr také uvedl, že do budoucna by v případě další vlny epidemie připadaly v úvahu spíše lokální restrikce, nikoli plošné zastavování ekonomiky.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) připomněl, že na podporu ekonomiky dá stát přes bilion korun. "Nehrajeme v tom druhou ligu," řekl ohledně porovnání této částky se zeměmi jako je třeba Rakousko nebo Německo. Stát podle něj až na výjimky pokryl všechny podnikatelské segmenty. Připustil, že stát mohl udělat chyby, ale přesto si troufá tvrdit, že většina podpůrných programů padla na úrodnou půdu. V současné době má vláda 26 různých programů a další čtyři připravuje. Uvedl také, že vláda také navýšila rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury ze 106 na 113 miliard korun a bude navyšovat peníze na opravy silnic II. A III. třídy.

Požadavek na zřízení sněmovní komise vznesli opoziční Piráti a ODS. "Během krize jsme byli jako konstruktivní opozice zdrženliví. Nicméně teď je situace pod kontrolou a je ve veřejném zájmu, abychom nákupy prověřili, vyvodili odpovědnost a navrhli zlepšení systému," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Nákupy byly podle Bartoše podezřelé a předražené, zboží bylo opatřeno falešnými certifikáty od nastrčených firem a lidí, dodávky obsahovaly nekvalitní nebo vadný materiál.

reklama