reklama

"Umím si představit, že první termíny uvolněné centrálním rezervačním systémem nemusí být stejné ve všech krajích, protože to záleží na tom, jak očkovací centra naplní centrální rezervační systém," uvedl Blatný. Rozhodující roli budou hrát počty dodávaných vakcín. "Začátek bude podobný, nemusí být ale na den i hodinu stejný," dodal.

Od 15. ledna se do systému mohou hlásit lidé nad 80 let a zdravotníci a pracovníci domovů pro seniory, kterým zatím nezačalo očkování na jejich pracovištích. Jenom lidí nad 80 let je asi 400.000, celkově jde podle Blatného asi o 700.000 lidí. Protože se všichni nebudou chtít očkovat, odpovídá to podle něj zhruba dodávkám vakcíny plánovaným na leden a únor.

"Uvnitř populace seniorů je prioritizace daná věkem, ale tam nepočítáme s nějakými velkými rozdíly," dodal ministr. Ve druhé skupině, která se začne očkovat později, rozhoduje kromě věku zdravotní stav nebo povolání.

"Bude vám přiděleno určité skóre na základě toho, co jste uvedl v dotazníku. Podle něj budete prioritizován, nejvyšší číslo je 13 nebo 14, nejnižší je 1," řekl ministr.

Lidé se mají hlásit primárně přes internet, kdo tu možnost nemá, může využít telefonní linku 1221. Jedná se podle ministra i o tom, že by lidem pomáhali s registrací lékárníci v lékárnách.

Volná místa budou do systému zadávat přímo centra. "Budou zadávat volné očkovací sloty v souvislosti s tím, kolik dostanou vakcín. Dopředu vždy týden bude vidět, kolik je volných míst," řekl Blatný. Zaregistrovaný bude na čekacím seznamu a když se pro něj místo uvolní, bude mu zarezervováno a bude o něm informován.

Británie se kvůli rozmachu nákazy chystá očkovat nonstop

Vzhledem k vysokým přírůstkům nakažených koronavirem se Británie brzy chystá očkovat 24 hodin denně. V parlamentu to dnes sdělil premiér Boris Johnson, podle něhož začne nonstop provoz očkovacích center, "jak nejrychleji to bude možné". Intenzivnější vakcinační kampaň podle něj nyní brzdí nedostatek vakcín.

zdroj: YouTube

Británie patří k evropským zemím, které pandemie covidu-19 postihla nejvíce. Počet hospitalizací je momentálně vyšší než v době vrcholu jarní vlny epidemie. V některých částech země stojí nemocnice před kolapsem. Příčinou je také rozmach nové mutace koronaviru, která se podle odborníků šíří značně rychleji než původní varianta.

Počet nově infikovaných na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní je v zemi na hodnotě bezmála 600. V Londýně je to ale více než 1000, připomíná agentura DPA. Jen v hlavním městě dnes počet zemřelých s covidem-19 překonal hranici 10.000.

Podle Johnsona země nyní prochází "nejtěžším obdobím", východiskem je podle něj právě očkování.

Britská vláda chce do poloviny února naočkovat první dávkou vakcíny 15 milionů obyvatel nejvíce ohrožených koronavirovou nákazou. Druhá dávka se bude podávat až po 12 týdnech. Dosud vakcínu dostalo 2,4 milionu lidí. Na 400.000 lidí obdrželo i druhou dávku, která podle výrobců zaručuje nejvyšší ochranu před covidem-19.

reklama