Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britská opozice vyzvala Trussovou, aby se vzdala doživotních příspěvků

Liz Trussová a Petr Fiala
Liz Trussová a Petr Fiala
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Britská premiérka Liz Trussová strávila v úřadu pouhých šest týdnů, podle zákona má ale přesto nárok na doživotní finanční příspěvky ve výši až 115.000 liber ročně (3,2 milionu korun), které přísluší všem bývalým ministerským předsedům. Zástupci opozice i odborů ji vyzvaly, aby se vzhledem ke svému krátkému působení v čele vlády nároku na velkorysou finanční podporu vzdala.

"Měla by to odmítnout. To by byla správná věc. Strávila v úřadu 44 dní a vlastně na to nemá nárok," řekl dnes stanici ITV šéf opozičních labouristů Keir Starmer. K témuž vyzval premiérku i šéf liberálních demokratů Ed Davey. Trussová se premiérské funkce ujala 6. září. Ve čtvrtek oznámila, že se funkce vzdá.

Šéf odborů státních zaměstnanců PCS Mark Serwotka tvrdí, že Trussová by se měla příspěvku vzdát i vzhledem k aktuální ekonomické situaci země. "Ve chvíli, kdy jeden z pěti státních zaměstnanců využívá potravinové banky a 35 procent jich vynechává jídlo, protože na něj nemá peníze, je groteskní, aby Liz Trussová odešla s bonusem 115.000 liber," řekl.

Finanční příspěvek pro bývalé premiéry známý pod zkratkou PDCA (public duty costs allowance, příspěvek na náklady veřejné služby) byl v Británii zaveden po rezignaci Margaret Thatcherové. Má sloužit na pokrytí nákladů na kancelář a personál pro někdejší ministerské předsedy, kteří mají v politickém životě země i po odchodu z funkce zvláštní postavení.

Podle deníku The Guardian si v letech 2020 až 2021 John Major a Tony Blair vyžádali tento příspěvek v maximální výši, Gordon Brown a David Cameron si nechali proplatit téměř celou částku, Theresa Mayová si vyžádala 58.000 liber.

Témata:  Liz Trussová Velká Británie Labouristická strana

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy