Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britská vláda oznámila rozšíření sankčního seznamu vůči Rusku

Velká Británie, ilustrační fotografie.
Velká Británie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Británie oznámila rozšíření svého sankčního seznamu vůči Rusku. Reaguje tak na podle Londýna falešná referenda o připojení Moskvou okupovaných či ovládaných částí ukrajinského území k Rusku, uvedla agentura Reuters. Na sankční seznam bylo doplněno 92 nových jmen, jsou mezi nimi ruští představitelé zapojení do organizace hlasování na východě Ukrajiny, oligarchové, ale i členové vedení největších ruských bank.

Obyvatelé čtyř ukrajinských regionů, které buď přímo okupuje ruská armáda nebo kde proruští separatisté vyhlásili samozvané republiky, se dnes již čtvrtým dnem mají podílet na Moskvou narychlo zorganizovaných hlasováních, které neuznává Kyjev ani Západ. "Falešná referenda konaná s pistolí u hlavy nemohou být svobodná ani spravedlivá a my jejich výsledky nikdy neuznáme," uvedl britský ministr zahraničí James Cleverly. "Jde o jasnou ukázku násilí, zastrašování, mučení a nucených deportací v oblastech, které Rusko obsadilo," dodal.

Nejnovější sankce se podle Cleverlyho týkají těch, kteří se na podílejí na přípravě hlasování a rovněž i "jednotlivců, kteří i nadále podporují ruskou útočnou válku".

Na sankční seznam tak nově přibyl například Sergej Jelisejev, bývalý pracovník ruské tajné služby FSB, který nyní stojí v čele ruské okupační vlády ukrajinské Chersonské oblasti. Dále pak Ivan Kusov, ministr školství v proruské separatistické Luhanské lidové republice (LNR), Jevhen Balickyj (rusky Jevgenij Balickij), náčelník proruské správy v okupované části Záporožské oblasti a Jevgenij Solncev ze separatistické Doněcké lidové republiky (DNR).

Sankce postihnou i čtyři oligarchy, jejichž majetek má dohromady hodnotu 6,3 miliardy liber (téměř 174 miliard Kč). Je mezi nimi například Iskander Machmudov, který podniká ve strojírenství, nebo Igor Makarov, bývalý profesionální cyklista, nyní miliardář podnikající v energetice.

Nový balíček sankcí, zahrnuje rovněž 55 členů správních rad a zástupců vedení organizací, o kterých britská vláda řekla, že "pokračují ve financování ruské válečné mašinérie". Jde o banky Gazprombank, Sberbank a Sovcombank. Rovněž se sankce nově týkají společnosti IMA Consulting, která má přezdívku Putinova oblíbená PR agentura, a společnost Goznak, která je Rusku pověřena výrobou státních dokumentů, doklady ale vyrábí i na Ruskem obsazených územích Ukrajiny.

Sankce spočívají v zákazu cestování do Británie a zmrazení majetku, který osoby na sankčním seznamu v Británii mají. Jak vláda uvedla ve svém prohlášení, na britském sankčním seznamu je nyní přes 1200 osob a 120 organizací. Je mezi nimi i více než 120 oligarchů, jejichž jmění má hodnotu přes 130 miliard liber (3,6 bilionu Kč).

Témata:  Velká Británie protiruské sankce

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:13

Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy