reklama

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dostala 10.000 balení léku ivermektin, jehož pomocí léčí covid-19. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Nemocnice lék už dříve vyzkoušela u 30 pacientů s koronavirem s těžším průběhem, zdravotní stav většiny se používáním ivermektinu ve spojení s další léčbou zlepšil. Podle Lipovské bude lék využívat nemocnice a jedná se také o distribuci do dalších zařízení.

Antivirotikum nemocnice přijala dnes ráno. "Nyní čekáme na pokyny z ministerstva. Jedná se o distribuci do dalších nemocnic, které o to projevily zájem," uvedla Lipovská.

Svatoanenská nemocnice v Brně zkoušela ivermektin už od loňského listopadu a dala ho 30 pacientům. "Zatím se jedná o malý počet pacientů na to, abychom mohli dělat ucelené závěry. Nicméně tolerance léčby byla velmi dobrá, nežádoucí účinky minimální, zdravotní stav velké většiny pacientů se po užívání ivermektinu a ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštěni domů," uvedl primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek.

Podle Lipovské teď nemocnice ivermektin neměla a léky z nové dodávky bude používat. "Ivermektin je levnější než ostatní léky, ale nyní je obtížně dostupný, protože v České republice zatím není registrovaný," konstatoval před několika dny Rezek.

Podle Lipovské se zajištění dodávky podařilo domluvit s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Předseda vlády se přitom nedávno k ivermektinu vyjádřil tlumočením stanoviska ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové. Podle ní je většina studií k tomuto léku neúplná. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není ivermektin vhodný ani efektivní pro léčbu covid-19, řekl tehdy Babiš. Dnes ale premiér na twitteru uvedl, že doufá, že lék pomůže i dalším pacientům.

reklama