reklama

Testování by mělo začít 18. prosince a skončit 15. ledna, opakovat test bude možné jednou za pět dní.

"Počítáme se zhruba 2000 míst, kde bude možné vyšetření provádět," uvedl ministr. Již dříve řekl, že počítá minimálně s jedním v každém okrese. Praktičtí lékaři se mohou zapojit dobrovolně. "S vedením jejich společnosti jsme domluvení na tom, že velká řada z nich bude spolupracovat," dodal. Zapojí se i další ordinace, například zubních lékařů. Hlásit se mohou iniciativě Lékaři pomáhají Česku, která je koordinuje.

Všichni zájemci budou mít test, který stojí asi 150 korun, hrazený i opakovaně z veřejného zdravotního pojištění. Vzorek se odebírá stejně jako pro PCR test výtěrem z nosohltanu. Antigenní metoda na rozdíl od metody PCR nevyžaduje kultivaci vzorku v laboratoři, výsledek se vyhodnocuje přímo na místě odběru zhruba za 15 minut, podobně jako například těhotenský test.

Ministr také upřesnil své pondělní vyjádření o nové "metodice" Evropského centra pro kontrolu infekčních nemocí (ECDC), která upravila přístup k antigenním testům. Podle Blatného byla vydaná takzvaná definice případu, kterou je možno hodnotit antigenními testy.

"Dává možnost provést diagnózu antigenním testem v populaci s vysokou nebo se zvýšenou prevalencí a nevyžaduje provedení PCR testu. To je ta změna," uvedl ministr. Podle něj bude nově možné rozhodnout o izolaci u nakaženého s příznaky i na základě antigenního testu. Lidé bez příznaků si budou moci požádat o potvrzení pozitivního výsledku PCR testem.

reklama