Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny pohonných hmot klesly. Navzdory začátku motoristické sezony

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ceny pohonných hmot navzdory nástupu motoristické sezóny v uplynulých dnech klesaly. Litr benzinu se po necelém měsíci vrátil pod hranici 40 korun, když zlevnil o 21 haléřů na 39,98 Kč za litr. Nafta zlevnila o 34 haléřů na 38,27 Kč za litr. 

Nafta je aktuálně nejlevnější od poloviny letošního února. Její zlevnění souvisí i s koncem zimní topné sezóny, který tradičně vede v pokles poptávky po topné naftě. Průměrné ceny paliv jinak od začátku letošního roku setrvale rostly. V lednu stál litr pohonných hmot 37 korun, dubnová průměrná cena již činila 39,83 Kč za litr, vyplývá z údajů společnosti CCS.

"Stěžejními důvody aktuálního poklesu cen pohonných hmot je pokles cen ropy na světových trzích a zpevňování koruny vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje. Promítá se také pokles cen velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Ropa Brent za poslední dva týdny zlevnila o necelých pět procent, přičemž koruna ve stejné době vůči dolaru posílila o více než jedno procento.

"V příštích sedmi dnech se tyto tlaky dále projeví v celkovém poklesu cen pohonných hmot. Benzin by měl zlevnit o zhruba 40 haléřů na litr, nafta pak o padesátník. Další zlevňování paliv lze pak čekat také ve druhé polovině května," dodal Kovanda.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

14. září 2025 21:50

Netanjahu čelí zlobě. Tvrzení, že je překážkou k míru, odmítá

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je jedinou překážkou v návratu rukojmích a dosažení mírové dohody s palestinským hnutím Hamás, tvrdí rodiny osob, které jsou nadále v moci teroristů. Informovala o tom BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Energetika, ilustrační fotografie.

Komentář

Kdy fixovat ceny energií? Vyplatí se sledovat i vývoj v Německu

Okamžitá cena velkoobchodní elektřiny v Německu dnes klesla nejníže od začátku letošního roku, na úroveň 8,83 eura za megawatthodinu. Signalizuje takto nízká cena na klíčovém evropském trhu také možné další zlevnění elektřiny v Česku, které je na německý trh poměrně úzce navázané? Vyplatí se českým domácnostem posečkat s fixací cen elektřiny, ale i plynu, jehož cenový vývoj je s vývojem cen elektřiny spjatý?