reklama

O spuštění systému informovalo ministerstvo v pátek o půl dvanácté večer. Přihlášku je třeba podat do 20. února, přičemž datum ani čas podání nemá vliv na výsledek přijímacího řízení. "O případném prodloužení termínu podávání přihlášek na střední školy úpravou vyhlášky se bude jednat v příštím týdnu na základě vývoje situace," uvedlo ministerstvo.

Systém se měl původně spustit už ve čtvrtek, ale byl odhalen problém s nahráváním příloh. CERMAT musel po jeho opravě provést ještě bezpečnostní test.

K digitalizaci přijímacího řízení došlo s cílem usnadnit proces přihlašování a zpřehlednit rozřazování uchazečů do škol na základě jejich preferencí a toho, jak u přijímacích zkoušek uspěli. Uchazeči a jejich zákonní zástupci nebudou obcházet školy se zápisovými lístky, které se ruší. Systém sám přiřadí uchazeče do škol podle jejich výsledků a pořadí škol uvedených na přihlášce, které je ale nově závazné.

"Proto je v nejlepším zájmu uchazeče napsat do přihlášek pořadí oborů podle skutečného zájmu – na první místo obor, kam skutečně chce jít nejvíc a na třetí místo dát například obor, kde existuje vyšší pravděpodobnost přijetí. Taktizovat v tomto případě nemá význam. Systém vás 'v žebříčku' přiřadí na nejvýše zapsanou školu, kde uspějete," uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek (STAN).

V případě, že uchazeč odmítne na školu, kam byl přiřazen, nastoupit a vzdá se svého místa, nepostoupí automaticky na školu zapsanou na nižší pozici, i kdyby tam také uspěl. Musí podat novou přihlášku do druhého kola.