Ministryně již dříve oznámila, že současný náčelník generálního štábu Aleš Opata by měl ve funkci skončit na konci června. Jméno jeho nástupce neoznámila. Podle informací ČTK je favoritem ministerstva obrany ředitel sekce rozvoje sil generálmajor Ivo Střecha. Hrad naopak preferoval prvního zástupce náčelníka generálního štábu generálporučíka Jaromíra Zůnu. Zeman si s kandidáty domluvil schůzky.

Černochová už se Zemanem o novém náčelníkovi generálního štábu jednala dříve. "Postoupili jsme o další krok. Myslím, že jsme připraveni se s panem prezidentem setkat na nějaké finální dohodě ohledně náčelníka generálního štábu tak, abychom, řekněme v měsíci červnu, to měli zprocesované," řekla.

Dodala, že se Zemanem mluvila i o daru 15 německých tanků Leopard 2A4 české armádě a o plánovaném nákupu dalších až pěti desítek leopardů nejnovější verze. Prezidenta podle ministryně velmi potěšila dobrá spolupráce s Německem a tanky Leopard považuje za jedny z nejlepších. Vláda má podle Černochové v této otázce absolutní Zemanovu podporu.

Mluvili i o českém velení alianční bojové skupině na Slovensku.

reklama