Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Červený kříž: Hackeři pronikli k informacím o zhruba 515.000 zranitelných lidech

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Hackeři tento týden pronikli na servery Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) a získali přístup k osobním a důvěrným informacím o zhruba 515.000 zranitelných lidí. Mezi ty patří osoby odloučené od svých rodin kvůli válečným konfliktům, migraci nebo katastrofám a také pohřešovaní či zadržovaní. S odvoláním na ICRC o tom informovala agentura AP. Kdo za hackerským útokem stojí, není jasné.

"Útok na údaje o pohřešovaných osobách ještě více prohlubuje utrpení a bolest rodin," uvedl v prohlášení šéf Mezinárodního výboru Červeného kříže Robert Mardini a dodal, že organizace je zděšena možností, že by tyto humanitární informace mohly být prozrazeny.

Terčem hackerů se podle ICRC stal jeho externí dodavatel ve Švýcarsku, který uchovává data pro organizaci. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byly citlivé informace veřejně sdíleny. ICRC nicméně musel vypnout systém, který používá ve svém programu pro slučování rodin rozdělených válkami, katastrofami nebo v důsledku migrace.

Mardini mezitím vyzval hackery, aby údaje o těchto lidech nezveřejňovali, nesdíleli ani neprodávali. Týkají se totiž podle něj lidí, kteří patří k těm nejslabším na světě. Nasvědčuje to tomu, že organizace z útoku podezírá zločince, kteří se snaží vydělat na datech - například za účelem krádeže dokladů totožnosti, upozornila AP.

Témata:  Červený kříž hackeři

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.