Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi nejlépe hodnotí Slovensko, vyplývá z průzkumu STEM

Slovensko, ilustrační foto
Slovensko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Postoj Čechů k většině zemí se v podstatě nemění. Nejlépe si v jejich očích stojí Slovensko, ačkoliv si oproti loňsku mírně pohoršilo, ukazuje průzkum agentury STEM. Za ním se umístilo Švýcarsko a Rakousko. Nejhorší vztah mají lidé k Rusku, pohoršila si však i Palestina a Ukrajina. 

Sympatie k Ukrajině, která přes dva roky čelí ruské agresi, se nejprve bezprostředně po začátku invaze v roce 2022 zvýšily. Už loni ale klesaly a nyní jsou hodnoty v podstatě na předválečné úrovni, uvedli autoři průzkumu. Pohoršila si i Palestina, podle agentury sehrálo roli větší povědomí o situaci v regionu v souvislosti s válkou mezi Izraelem a hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

Vztah české veřejnosti k významným regionálním či globálním hráčům se v posledním roce výrazně nezměnil. Německo, Francie i Velká Británie mají podporu nadpoloviční většiny lidí, která se pohybuje mezi 55 a 60 procenty. Spojené státy americké si se 44 procenty stojí o něco hůře. 

"Z hlediska dlouhodobého vývoje, respektive směru změny, si z velkých západních spojenců EU ve veřejném mínění nejlépe vede Německo, které bylo na počátku 90. let vnímáno poměrně negativně a jako jediné má dnes hodnocení výrazně příznivější než tehdy," poznamenal STEM.

Ze zahraničních politiků hodnotili Češi nejkladněji slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou, která však v polovině června skončila ve funkci. "K novému slovenskému prezidentovi Petru Pellegrinimu česká veřejnost tak vstřícná není: kladný názor na něj vyjádřilo 38 procent dotázaných," sdělili výzkumníci.

Nadpoloviční většinu kladných ohlasů zaznamenal také papež František. Nad čtyřiceti procenty se drží prezidenti Francie, Polska a USA, tedy Emmanuel Macron, Andrzej Duda a Joe Biden. Nejhůře je dlouhodobě vnímán ruský prezident Vladimir Putin. 

Témata:  průzkumy Slovensko

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 9:09

Válku to nerozhodne, reagoval Austin na požadavek ohledně úderů do hloubi Ruska

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy