Hlas dnes odevzdal i prezident Miloš Zeman, který při odchodu z volební místnosti řekl novinářům, že každé demokratické volby jsou důležité. Voleb se mohli zúčastnit i lidé, kteří jsou kvůli nemoci covid-19 v karanténě či izolaci.

Volební účast v jednotlivých okrscích se podle informací ČTK od členů volebních komisí velmi lišila. Pohybovala se od 2,5 procenta do 15 procent. Lidé podle komisařů většinou dodržují preventivní opatření proti šíření koronaviru. Udržují rozestupy a dezinfikují si ruce.

Dnes volil i prezident republiky. Zeman s manželkou Ivanou v základní škole v pražské Brdičkově ulici odevzdali hlasy v senátních volbách. Každé volby jsou důležité, pokud jsou demokratické, řekl prezident při odchodu novinářům. Jednalo se o jednu z prvních příležitostí, kdy se Zeman objevil na veřejnosti od operace zlomené ruky ze závěru srpna.

Nejvyšší představitelé stran, kteří dnes dorazili k urnám, často vyjadřovali obavy z dopadu situace kolem koronaviru na volební účast. "Snad bude co nejvyšší. V krajských volbách ale bývá 30 až 40 procent. Nikdo ani neví, jak volební účast ovlivní současná pandemie," řekl předseda ODS Petr Fiala při odevzdání hlasu v Brně. Předseda KSČM Vojtěch Filip se obává, že účast v krajských volbách nepřekročí 35 procent. "Proto bych rád požádal občany, aby nepodceňovali volby a k volbám přišli," řekl novinářům v Českých Budějovicích, kde volil do zastupitelstva kraje.

Předseda ČSSD, vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček doufá v co největší účast. "Já jsem se v těch posledních dnech a týdnech snažil přesvědčit voliče, že z hlediska bezpečnosti jsou ty volby zajištěny, že jsme opravdu přijali všechna možná opatření," uvedl při hlasování v Mladé Boleslavi.

Jaké výsledky volby přinesou, nechtěli většinou předsedové stran odhadovat. Premiér a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš by chtěl, aby ANO obhájilo v regionech vítězství z roku 2016. Soudí ale, že některé strany mají už nyní připravené koalice. "Může se stát, že pokud bychom někde vyhráli, že se spojí proti nám, jako tomu bylo v roce 2016," řekl médiím potom, co dnes odevzdal hlas s manželkou Monikou v obecním úřadu v Průhonicích u Prahy. "Zásadně před volbami neříkám čísla," uvedl Babišův koaliční partner ve vládě Hamáček.

Šéf ODS Fiala řekl pouze, že jeho strana nemá už 12 let hejtmana a chce se znovu podílet na vedení krajů. Třeba předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při příchodu k hlasování řekla, že koalice s TOP 09 aspiruje na vítězství v Plzeňském kraji a do vedení regionů by se mohli její zástupci dostat i v dalších krajích. Předseda STAN Vít Rakušan by považoval za úspěch, kdyby se Starostové dostali do zastupitelstva v každém kraji, a chce, aby všichni čtyři senátoři STAN obhájili mandát. Předseda KSČM by zase považoval za úspěch, pokud by celorepublikově získala jeho strana více mandátů, než obhajuje.

Hlasovat v letošních krajských a senátních volbách mohli i lidé, kteří mají kvůli nákaze koronavirem nařízenou karanténu nebo musejí být kvůli kontaktu s nakaženým v izolaci. Hlasy odevzdávali už ve středu přímo z auta na speciálních drive-in stanovištích. Této možnosti využilo 3672 lidí. Volební místa pro hlasování z auta byla dimenzována až na 16.000 voličů, kteří jsou aktuálně v Česku v karanténě.

Další lidé využili možnosti hlasovat v pobytových zařízeních - třeba domovech seniorů - uzavřených kvůli výskytu koronaviru. Speciální komise složené z vojáků a zástupce krajského úřadu docházely také na požádání i za lidmi v karanténě domů. Speciální volební komise v ochranných oblecích, s respirátory, štíty, rukavicemi a zvláštními přenosnými volebními schránkami musela vyrazit například do zlínské nemocnice. U jednoho z nahlášených voličů je tam totiž podezření na nákazu koronavirem.

Ve volbách do krajských zastupitelstev obhajuje vítězství vládní hnutí ANO. Na třetině území jsou krajské volby spojeny s výběrem senátorů. V senátních volbách zase nejvíce křesel obhajuje koaliční partner ANO ve vládě, sociální demokracie. Voliči mohou k urnám přijít ještě dnes do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00.