"Hledali jsme partnery tak, abychom mohli sestavit koalici bez hnutí ANO. Máme 23 mandátů, ale jednáme ještě o 24. hlasu, což zatím ještě není součástí podpisu dnešní dohody," uvedla Škodová Parmová. Dodala, že koalice oslovila Světlanu Procházkovou z hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), která před čtyřmi lety kandidovala za sdružení ODS a nezávislých kandidátů.

ODS bude mít v novém vedení města převahu. Z 11 míst v radě jich obsadí sedm. Tři radní budou mít dohromady Společně pro Budějovice a Piráti. Jedno místo v radě připadne Jihočechům 2012.

Nové vedení města předpokládá, že kromě primátorky budou tři uvolnění a dva neuvolnění náměstci. Momentálně mělo město pět uvolněných náměstků, ale velkou část volebního období jich bylo šest. "Výrazně tím snížíme náklady, protože ušetříme měsíčně zhruba 160.000 korun," uvedl předseda jihočeské ODS a hejtman Martin Kuba. Přesné rozdělení resortů a personální obsazení koalice teprve zveřejní.

ODS získala v komunálních volbách v Českých Budějovicích 16 mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO se 13 mandáty. Třetí HOPB budou mít šest zastupitelů. Čtvrtá SPD má čtyři mandáty, tři zastupitele budou mít na pátém místě Piráti. Šestá je KDU-ČSL a TOP 09 se třemi mandáty. Jihočeši 2012 měli jednoho zástupce Martina Maršíka, který se do samosprávy dostal jako kandidát HOPB.

ODS se vrací do vedení Českých Budějovic po 12 letech strávených v opozici. Naposledy byla součástí koalice ve volebním období 2006 až 2010. Občanští demokraté obsadí primátorskou funkci potřetí. Před Škodovou Parmovou vedli město v barvách ODS Miroslav Beneš a Juraj Thoma, jenž ze strany v roce 2010 odešel a nyní byl ve volbách lídrem HOPB.

Českobudějovickou radnici vedlo posledních osm let hnutí ANO s primátorem Jiřím Svobodou. Po volbách v roce 2018 vytvořili koalici ANO, HOPB, Společně pro Budějovice a Čisté Budějovice se STAN. V zastupitelstvu o 45 členech měla původně 27 zastupitelů. Potom se počet snížil na 26, když František Konečný opustil ANO a stal se nezařazeným zastupitelem.

reklama